Elektryki stanowią już 2/3 norweskiego rynku. Rok 2021 okazał się rekordowy

Elektryki stanowią już 2/3 norweskiego rynku. Rok 2021 okazał się rekordowy

Auta elektryczne zdominowały norweski rynek
Auta elektryczne zdominowały norweski rynek
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Aleksander Ruciński
04.01.2022 10:28, aktualizacja: 10.03.2023 14:27

Norwegia to raj dla użytkowników aut elektrycznych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży. W 2021 roku padły kolejne rekordy. Auta zasilane prądem odnotowały duże wzrosty, zwiększając udział w rynku aż do 2/3.

Norwegowie to naród, który zdecydowanie przewodzi europejskiej elektromobilności. Jako jedni z pierwszych zapowiedzieli oficjalne odejście od nowych aut spalinowych i wyznaczyli na ten cel ambitną datę. Zgodnie z planem jest to 2025 rok. Biorąc pod uwagę rynkowe statystyki, raczej nie będzie to przesadnie trudne zadanie.

Tempo wzrostu udziału pojazdów elektrycznych w norweskich wynikach sprzedaży jest imponujące. 2020 był pierwszym rokiem, w którym modele zasilane prądem oficjalnie pokonały tradycyjne spalinowe konstrukcje, osiągając 54-procentowy udział w rynku. Był to swego rodzaju ewenement, który w perspektywie czasu okazał się stałym trendem.

W kolejnych 12 miesiącach auta na prąd zdominowały norweski rynek, osiągając 48-procentowy wzrost sprzedaży, co pozwoliło uzyskać aż 2/3 udziału w rynku. Największym wygranym okazała się Tesla, która przyciągnęła aż 11,5 proc. wszystkich norweskich klientów. Na drugim miejscu uplasował się Volkswagen z wynikiem 9,4 proc.

Niekwestionowanym hitem była Tesla Model 3. Tuż za nią znalazła się Toyota RAV4 Hybrid, będąca jedynym spalinowym samochodem w wynikach top 10 roku 2021. Trzecie miejsce przypadło natomiast Volkswagenowi ID.4.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)