Ford będzie sprzedawać auta spalinowe po 2030 roku. Nagła zmiana planów dyktowana popytem

Nowy Ford Explorer
Nowy Ford Explorer
Źródło zdjęć: © Autokult | Filip Blank

09.05.2024 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ford był jedną z pierwszych marek w Europie, które szumnie ogłosiły całkowite przejście na elektromobilność od 2030 roku. Teraz firma wycofuje się z tego planu i przyznaje, że popyt na elektryki jest mniejszy, niż przewidywano.

Kilka dni temu Mercedes, a teraz Ford. Lista marek, które rewidują swoje wcześniejsze plany dotyczące elektromobilności, sukcesywnie się rozszerza. Kolejni producenci uświadamiają sobie, że całkowite odejście od napędów spalinowych po 2030 roku to sposób na spektakularną porażkę. Postanawiają więc wsłuchać się w rynek i lepiej reagować na jego potrzeby.

Dyrektor Generalny Forda w Europie, Martin Sander, podczas niedawnego wystąpienia na "Future of the Car Summit" przyznał, że spalinowe auta marki mogą przetrwać do lat 30. XXI wieku - "Jeśli zobaczymy duży popyt, na przykład na pojazdy hybrydowe typu plug-in, zaoferujemy je.". Dodał też, że popyt na auta elektryczne jest słabszy, niż pierwotnie szacował Ford.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O tym, że amerykańska marka była przekonana co do słuszności rozwoju elektromobilności w Europie, najlepiej świadczą ostre cięcia, jakie nastąpiły w gamie w ostatnich latach. Z oferty wypadły spalinowe hity takie jak Mondeo czy Fiesta. Zrezygnowano też z S-MAX'a i Galaxy. Do emerytury szykuje się nawet kompaktowy Focus.

Duże nadzieje pokładane są z kolei w nowym Explorerze - średniej wielkości elektrycznym SUV-ie, spokrewnionym z Volkswagenem ID.4. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć Fordowi, by nowy model sprzedawał się dobrze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)