Hyundai Sonata Hybrid otrzyma ogniwa słoneczne. Przejedzie 1300 km za darmo

Hyundai Sonata Hybrid otrzyma ogniwa słoneczne. Przejedzie 1300 km za darmo

Hyundai Sonata Hybrid z ogniwamy słonecznymi na dachu
Hyundai Sonata Hybrid z ogniwamy słonecznymi na dachu
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Szymon Jasina
26.07.2019 11:14, aktualizacja: 13.03.2023 14:02

Ósma generacja Hyundaia Sonaty doczeka się też wersji hybrydowej. Najważniejszą nowością mają być ogniwa słoneczne zamontowane na dachu. Dzięki nim będzie można za darmo zwiększyć zasięg samochodu.

Jak podaje producent, przy 6 godzinach ładowania dziennie to dodatkowe źródło energii pozwoli na przejechanie dodatkowych 1300 km rocznie. Oznacza to, że taki dystans będzie można pokonać za darmo.

Napęd hybrydowy składa się z 2-litrowego silnika benzynowego o mocy 152 KM i momencie obrotowym 188 Nm. Do tego dochodzi motor elektryczny generujący 52 KM i 250 Nm. Sumaryczna maksymalna moc całego systemu wynosi 195 KM. Jak podaje Hyundai, nowa hybrydowa Sonata przy 16-calowych felgach ma zużywać średnio 4,97 l/100 km. Przy większych 17-calowych obręczach ma to być 5,23 l/100 km.

Przy spalaniu 5 l/100 km wyliczenie Hyundaia oznacza oszczędność 65 l w ciągu roku. Nawet przy cenie 5 zł/l to 325 zł rocznie, których nie trzeba będzie wydawać na paliwo.

Obraz
© mat. pras.

Drugą nowością w Hyundaiu Sonacie Hybrid ma być system Active Shift Control. Jest to oprogramowanie sterujące hybrydą tak, aby dostosować obroty silnika do skrzyni biegów podczas zmian przełożeń. Dzięki temu przełączanie biegów ma być o 30 proc. szybsze, co przełoży się na lepsze osiągi, ale też mniejsze zużycie paliwa. Co niemniej ważne – takie wyrównanie obrotów oznacza mniejsze tarcie, a co za tym idzie, wolniejsze zużycie skrzyni biegów.

Można się spodziewać, że w niedługim czasie technologia ze sprzedawanej m.in. w Azji i Ameryce Sonaty trafi do innych hybrydowych modeli Hyundaia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)