Potężna kwota pozwu. Producent aut ma duże kłopoty

Potężna kwota pozwu. Producent aut ma duże kłopoty

Tesla Model 3
Tesla Model 3
Źródło zdjęć: © WP | Michał Zieliński
Tomasz Budzik
01.03.2023 13:34, aktualizacja: 02.03.2023 11:19

Cztery lata miał trwać proceder proceder niewłaściwego informowania o możliwościach systemu autonomicznej jazdy w samochodach Tesli. Zdaniem akcjonariuszy inwestorzy lokowali swoje pieniądze, wierząc, że auta amerykańskiej marki mają większe możliwości.

16 lutego 2023 r. wartość akcji Tesli nagle spadła o 5,7 proc. Nie był to przypadek, a skutek decyzji amerykańskiej agencji NHTSA, zajmującej się bezpieczeństwem na drogach. Ta nakazała akcję przywoławczą 362 tys. samochodów ze względu na obawy dotyczące oprogramowania wspomagającego kierowcę. Akcjonariusze, wśród których przewodniczą rolę gra Thomas Lamontagn, oskarżają producenta (i jednocześnie Elona Muska) o nadmiernie optymistyczne informowanie o technologii autonomicznej.

Nietrudno stwierdzić, że system, który w dużym stopniu miał wyręczać kierowcę, wymieniany był wśród największych atutów samochodów Tesli. Tymczasem NHTSA stwierdziło, że w trybie automatycznym może dojść do ignorowania znaku stop, przejeżdżania przez skrzyżowanie na żółtym świetle, jeździe prosto z pasa do skrętu w prawo czy przekraczania dozwolonej prędkości. W tym samym czasie wartość akcji Tesli spadła o 5,7 proc., co odpowiadało wówczas 38,6 mld dolarów.

Kwota jest niebagatelna. Nic więc dziwnego, że akcjonariusze postanowili walczyć o pieniądze. Według agencji Reuters, autorzy pozwu argumentują, że kłopoty z technologią autonomiczną wpłynęły na spadek wartości akcji. Idąc tym tokiem myślenia, wcześniej wartość firmy nadmiernie wzrosła właśnie na skutek pełnych optymizmu obietnic producenta. Jak się okazało, częściowo bez pokrycia.

Tesla nie zgadza się z tezami zawartymi w pozwie, argumentując, że ambitne cele, które postawiła sobie firma w zakresie autonomii, po prostu nie znalazły jeszcze swojej realizacji. Nie ma więc mowy o oszustwie, a jedynie niepowodzeniu na drodze do osiągnięcia założeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)