Tesla ma problem z 362 tys. aut. Systemy autonomicznej jazdy mogą doprowadzić do wypadku

Tesla ma problem z 362 tys. aut. Systemy autonomicznej jazdy mogą doprowadzić do wypadku

Tesla Model 3
Tesla Model 3
Źródło zdjęć: © Autokult | Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
17.02.2023 09:25, aktualizacja: 17.02.2023 18:43

Setki tysięcy tesli zostały objęte akcją serwisową dotyczącą możliwych błędów w działaniu systemów autonomicznej jazdy. Niektóre samochody tesli mogą mieć problem z zatrzymywaniem na skrzyżowaniach i przestrzeganiem limitów prędkości.

Akcja ogłoszona przez amerykańską organizację NHTSA dotyczy łącznie 362 758 pojazdów. Wśród nich są modele S i X produkowane od 2016 roku, egzemplarze modelu 3 wyprodukowane po 2017 roku i modelu Y wytwarzane od 2020 roku.

NHTSA zwraca uwagę, że w trybie jazdy autonomicznej może dojść do przekroczenia prędkości, a także przejazdu przez skrzyżowanie w sposób niezgodny z prawem i nieprzewidywalny. Wśród przykładów wymienia się ignorowanie znaków stop, żółtych świateł sygnalizacyjnych czy przypadki jazdy prosto z pasa przeznaczonego do skrętu.

Ponieważ problemy wynikają z oprogramowania, akcja serwisowa powinna ograniczyć się do zdalnych aktualizacji. Szczegóły na razie nie są znane, lecz Tesla została prawnie zobowiązania do naprawienia błędów.

Producent twierdzi, że jak dotąd otrzymał zaledwie 18 roszczeń gwarancyjnych związanych z nieprawidłowym działaniem systemów autonomicznej jazdy. Przyznał też, że nie ma informacji o potencjalnych zdarzeniach drogowych i ofiarach spowodowanych nieprawidłowościami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)