Volvo chce być jak Tesla. Właśnie podpisało umowę z firmą Northvolt

Volvo chce być jak Tesla. Właśnie podpisało umowę z firmą Northvolt

Volvo XC40 Recharge
Volvo XC40 Recharge
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Volvo
Aleksander Ruciński
11.12.2021 11:12, aktualizacja: 10.03.2023 14:31

O współpracy Volvo i Northvolt wiadomo nie od dziś. Te dwie szwedzkie firmy właśnie podpisały oficjalną umowę, na mocy której powstanie centrum badawczo-rozwojowe. W przyszłości projekt ma zaowocować uniezależnieniem się od producentów akumulatorów.

Volvo i Northvolt podpisali umowę o łącznej wartości 30 mld koron szwedzkich, w ramach której już w 2022 roku otwarte zostanie nowe centrum badawczo-rozwojowe w Göteborgu.

Miejsce jest nieprzypadkowe, gdyż wypada dokładnie pomiędzy własnym centrum badawczym Volvo a kampusem innowacji Northvolt w szwedzkim Västerås. Zakład w Göteborgu ma stanowić podwalinę pod nową generację pojazdów elektrycznych, a najważniejszym celem współpracy jest produkcja ogniw, które zapewnią kierowcom większy zasięg i krótszy czas ładowania.

Volvo zamierza skorzystać z doświadczenia Northvolta, by obniżyć koszty, zoptymalizować produkcję i dostawy, a także obniżyć ślad węglowy. Co ciekawe, centrum badawczo-rozwojowe w Göteborgu jest dopiero początkiem śmiałych planów obu firm.

W 2023 roku wystartuje bowiem wspólne centrum produkcji akumulatorów, a 3 lata później roczny wolumen ma wystarczyć na zasilenie 500 000 nowych aut. Tym samym Volvo dołączy do grona producentów, którzy tak jak Tesla, starają się uniezależnić od zewnętrznych dostawców akumulatorów, co z pewnością będzie jednym z kluczowych aspektów do osiągnięcia pełnej elektryfikacji gamy po 2030 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)