Volvo łączy siły ze szwedzkim gigantem. Będą wspólnie tworzyć akumulatory

Volvo łączy siły ze szwedzkim gigantem. Będą wspólnie tworzyć akumulatory

Już niebawem każde Volvo będzie występować wyłącznie z wtyczką
Już niebawem każde Volvo będzie występować wyłącznie z wtyczką
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Volvo
Aleksander Ruciński
23.06.2021 07:49, aktualizacja: 10.03.2023 15:42

Volvo podpisało porozumienie ze szwedzką firmą Northvolt specjalizującą się w produkcji baterii. Dzięki temu powstanie wspólne centrum rozwojowe, zajmujące się innowacjami z zakresu elektromobilności i magazynowania energii. To ważny krok, który pozwoli Szwedom uniezależnić się od zewnętrznych dostawców podzespołów.

Volvo zamierza stać się w pełni elektryczną marką jeszcze przed końcem dekady. Nic więc dziwnego, że podejmuje działania, które w przyszłości pozwolą efektywniej funkcjonować w nowej branży. Marka właśnie porozumiała się z lokalną firmą Northvolt, z którą w przyszłości będzie wytwarzać podzespoły do modeli zasilanych prądem. Plany są konkretne i śmiałe.

Oficjalnie współpraca wystartuje na początku 2021 roku, a wszystko zacznie się od budowy centrum rozwojowego, a następnie dużej fabryki zatrudniającej około 3 tys. osób. Zgodnie z założeniami, produkcja nowoczesnych, wydajnych baterii ma wystartować najpóźniej w 2026 roku. Volvo i Northvolt chcą wytwarzać akumulatory dla pół miliona aut rocznie.

Pierwszym, nowym modelem, który ma w pełni korzystać ze wspólnych rozwiązań Volvo i Northvolt, będzie w pełni elektryczna, nowa generacja SUV-a XC60. Wcześniejsze modele będą natomiast zasilane akumulatorami pochodzącymi z istniejących już zakładów Northvolt ze szwedzkiego Skellefteå.

Co ciekawe, w sprawie jest również polski wątek, gdyż Northvolt w lutym 2021 roku zapowiedział plany budowy nowej fabryki w... Gdańsku, na terenach należących do stoczni. W założeniach miałby być to trzeci - po Szwecji i Niemczech - zakład firmy w Europie. Czy będą tam powstawać również akumulatory do elektrycznych Volvo? Czas pokaże.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)