Szwedzi będą produkować baterie w Gdańsku. Pomysłodawcą jest były menedżer Tesli

Szwedzi będą produkować baterie w Gdańsku. Pomysłodawcą jest były menedżer Tesli

Fabryka ma być gotowa już w 2022 roku.
Fabryka ma być gotowa już w 2022 roku.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Northvolt
Aleksander Ruciński
19.02.2021 12:31, aktualizacja: 13.03.2023 10:07

19 lutego 2021 roku premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej oficjalnie potwierdził nawiązanie współpracy ze szwedzką firmą Northvolt, która ma produkować "zielone" litowo-jonowe baterie na terenach Stoczni Gdańskiej. To duża inwestycja, która najprawdopodobniej zaowocuje setkami nowych miejsc pracy.

Northvolt to szwedzki start-up powołany do życia w 2016 roku przez byłego menedżera Tesli, Petera Carlssona. Plany firmy są wyjątkowo śmiałe. W 2030 roku Szwedzi chcą produkować aż 25 proc. wszystkich baterii litowo-jonowych powstających w Europie. Jak donosi portal money.pl, za projektem stoi kilka dużych inwestorów: m.in. Goldman Sachs, Volkswagen i Daniel Ek, założyciel serwisu Spotify. Łącznie wyłożyli oni aż 3,6 mld dolarów.

Firma Northvolt wybrała Gdańsk na lokalizację nowej fabryki. Zakłady, które mają rozpocząć produkcję już w 2022 roku będą funkcjonować w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Podczas oficjalnej konferencji prasowej z udziałem Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina ogłoszono, że inwestycja może dać zatrudnienie 500 osobom, z perspektywą na więcej.

Celem szwedzkiego przedsiębiorstwa jest wytwarzanie ekologicznych litowo-jonowych baterii, które znajdą zastosowanie m.in. w motoryzacji. Zaangażowanie Volkswagena w projekt wydaje się tu nieprzypadkowe. Niewykluczone, że w przyszłości akumulatory z Polski będą montowane w elektrycznych modelach z Wolfsburga.

Koszty całej inwestycji oszacowano na około 200 mln dolarów (750 mln zł). Peter Carlsson podkreślił, że wpływ na decyzję o wyborze Gdańska miała przede wszystkim duża liczba specjalistów dostępnych na lokalnym rynku, dobre połączenia logistyczne i wsparcie ze strony polskiego rządu. Zgodnie z planem wszystko ma być gotowe już za około 2 lata.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)