Caterham EV Prototype zapowiada się idealnie. Jest lekki i mocny jak na markę przystało

Caterham EV Prototype zapowiada się idealnie. Jest lekki i mocny jak na markę przystało

Caterham EV Prototype
Caterham EV Prototype
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Caterham
Aleksander Ruciński
25.05.2023 09:41, aktualizacja: 25.05.2023 10:37

Caterhamy słyną ze świetnego stosunku mocy do masy. Najnowsza propozycja Brytyjczyków nie jest wyjątkiem. I to mimo elektrycznego napędu.

Przedstawiciele Caterhama przyznają, że marka wciąż nie nie jest gotowa na elektryfikację. Ich najnowsze dzieło przeczy jednak tej tezie. Jak na prototyp robi świetne wrażenie. Szczególnie w kwestii parametrów technicznych.

Tym, co zawsze wyróżniało produkty Caterhama, była lekkość prowadzenia wynikająca z niskiej masy. Jak wiadomo akumulatory wykorzystywane w napędzie elektrycznym, swoje ważą. Na szczęście nie na tyle, by zniweczyć starania inżynierów.

Jak dowiadujemy się z materiałów prasowych, EV Prototype waży 720 kg - to niewiele więcej niż spalinowa seria. Dobry wynik, tym bardziej że bateria nie jest przesadnie mała - jej użyteczna pojemność to 40 kWh, co powinno przełożyć się na niezły zasięg. Dobrze wypada też moc ładowania wynosząca 150 kW. Największą atrakcję stanowi jednak elektryczny silnik generujący 240 KM. To wystarcza, by rozpędzić się do setki w około cztery sekundy.

Mimo tych obiecujących wartości Caterham podkreśla, że na razie nie jest gotowy na rynkowy debiut wersji elektrycznej. Bob Laishley, szef marki cytowany przez magazyn "The Drive", wyjaśnił, że wciąż czeka na rozwój lżejszych i mniejszych akumulatorów pozwalających uczynić elektryczną odmianę w pełni porównywalną ze spalinową.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)