Elon Musk twierdzi, że auta spalinowe będą gwałtownie tracić na wartości

Elon Musk twierdzi, że auta spalinowe będą gwałtownie tracić na wartości

Elon Musk słynie z kontrowersyjnych tez publikowanych w mediach społecznościowych.
Elon Musk słynie z kontrowersyjnych tez publikowanych w mediach społecznościowych.
Źródło zdjęć: © FR170512 AP/Associated Press/East News
Aleksander Ruciński
12.02.2020 12:54, aktualizacja: 13.03.2023 13:29

Auta elektryczne sukcesywnie zwiększają swój udział w światowych rynkach. Nadal jednak stanowią absolutny margines na tle typowo spalinowych konstrukcji i hybryd. Być może zmieni się to gdy niektóre rządy wprowadzą zapowiadane zakazy sprzedaży diesli i benzyniaków. Szef Tesli - Elon Musk - twierdzi, że wówczas wartość takich aut zacznie gwałtownie spadać.

Auta elektryczne mimo oczywistych zalet nadal mają sporo istotnych wad, które zniechęcają potencjalnych klientów do przesiadki na pojazd zasilany prądem. Największą z nich jest z pewnością cena, zazwyczaj znacząco wyższa niż w przypadku porównywalnych modeli spalinowych. Do tego trzeba doliczyć też często niewystarczający zasięg czy długi czas ładowania.

Za kilka lat możemy jednak nie mieć wyjścia. Wystarczy, że rządy zrealizują zapowiadane plany zakazu sprzedaży nowych pojazdów spalinowych - takie plany ma m.in. kilka państw skandynawskich oraz Wielka Brytania, która chce wprowadzić te drastyczne zmiany już w 2035 roku.

Informacją o brytyjskim pomyśle podzielił się jeden z użytkowników Twittera o nicku SamTalksTesla, którego post skomentował sam Elon Musk. Amerykański wizjoner stwierdził, że w takiej sytuacji wartość samochodów spalinowych, a dokładniej diesli i benzyniaków zacznie gwałtownie spadać już w nadchodzących latach.

Czy Musk ma rację? Na razie nic na to nie wskazuje, gdyż udział pojazdów elektrycznych w rynku póki co jest zbyt mały, by w jakikolwiek wpływać na ceny spalinowych konkurentów. Jeśli jednak rządy zaczną bezpośrednio wymuszać decyzje zakupowe obywateli ograniczeniami lub całkowitym zakazem sprzedaży pojazdów spalinowych, sytuacja może się szybko zmienić.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)