Faraday Future ma kłopoty. Szef firmy wnioskuje o bankructwo

Faraday Future ma kłopoty. Szef firmy wnioskuje o bankructwo

Faraday Future FF91 mógłby stać się hitem, gdyby tylko w końcu trafił na rynek.
Faraday Future FF91 mógłby stać się hitem, gdyby tylko w końcu trafił na rynek.
Źródło zdjęć: © mat.prasowe
Aleksander Ruciński
15.10.2019 07:07, aktualizacja: 13.03.2023 13:51

Faraday Future to chińsko-amerykańska firma założona w 2014 roku w celu projektowania i produkcji samochodów elektrycznych. Jej początki były bardzo obiecujące, a z planów wynikało, że produkty Faradaya w przyszłości zagrożą Tesli. Póki co jednak nic z tego nie wyszło, ponieważ firma nieustannie boryka się z problemami finansowymi.

W 2017 roku na targach CES przedstawiciele Faraday Future obiecywali, że niebawem wystartują z produkcją elektrycznego modelu FF91. Poza futurystyczną stylistyką i elektrycznym napędem miał się on wyróżniać także świetnymi osiągami. Rozpoczęto nawet przyjmowanie zamówień. Chętni musieli wpłacić zaliczkę w wysokości co najmniej 5 tysięcy dolarów. Niestety auta jak nie było, tak nie ma.

Ostatnie dwa lata nie były zbyt udane dla przedsiębiorstwa, które zostało porzucone przez jednego ze współzałożycieli, Nicka Sampsona, a także wdało się w konflikt z głównym inwestorem, jakim jest chińskie konsorcjum Evergrande Health Industry. Jakby tego było mało, obecny szef firmy Jia Yueting złożył wniosek o bankructwo w USA.

Na szczęście nie dotyczy on firmy Faraday Future, lecz osoby Yuetinga, jednakże problemy prezesa mogą odbić się na kondycji przedsiębiorstwa. Jia Yueting podjął bowiem decyzję o sprzedaży wszystkich swoich udziałów w Faraday Future, by pokryć osobiste długi w wysokości 2,3 mld dolarów. Większość wierzycieli pochodzi z Chin.

Faraday Future realizuje plan, który pozwoli na przetrwanie mimo dużych kłopotów. Firma zatrudniła właśnie Carstena Breitfelda, wieloletniego pracownika BMW, który zastąpi Yuetinga na stanowisku prezesa. Ten z kolei zostanie zdegradowany na stanowisko dyrektora ds. produktów i użytkowników. Spółka wydała oświadczenie, w którym stwierdza się, że obecne zawirowania finansowe nie wpłyną na jej działalność biznesową. Czy rzeczywiście tak będzie? Czas pokaże...

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)