Samochody będą wyjeżdżać z fabryki same? Intrygujące testy Forda

Testy systemu Ford E-SELF
Testy systemu Ford E-SELF
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ford
Kamil Niewiński

12.04.2023 16:54, aktual.: 13.04.2023 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ford szuka nowych rozwiązań, które pomogą jeszcze bardziej zautomatyzować proces produkcji samochodów. Jednym z pomysłów są prace nad sztuczną inteligencją, która pozwoli pojazdom na autonomiczne zjeżdżanie z linii produkcyjnej.

Niektóre informacje dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji mogą dla nas brzmieć niczym science-fiction. Najnowsze zdobycze technologii są oczywiście bardzo szybko podłapywane przez koncerny motoryzacyjne, które sprawdzają, czy realne jest ich wykorzystanie w praktyce. Z bardzo ciekawym pomysłem wyszedł Ford, który uruchomił nowy projekt o nazwie E-SELF.

W nowym Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych Forda w niemieckiej Kolonii rozpoczęły się testy nowego systemu, który ma na celu znaczne usprawnienie i zautomatyzowanie końcowego etapu produkcji nowych egzemplarzy. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji gotowe samochody mają bowiem… samodzielnie zjeżdżać z linii produkcyjnej. Wszystko to z pomocą rozwijanego modułu autonomicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W idealnym scenariuszu, który jest prezentowany przez Forda, auto miałoby samoistnie kierować się na testy końcowe, następnie zatrzymać się na ładowanie, a następne dojechać na parking, gdzie miałoby czekać na transport do klienta. Taka procedura miałaby zwiększyć bezpieczeństwo oraz efektywność pracy - auta nie musiałyby bowiem być doprowadzane do miejsca docelowego przez pracowników fabryki.

Ford naprawdę mocno zbroi się przed przypuszczeniem elektrycznej ofensywy na Europę. We wspomnianym centrum produkowany będzie elektryczny model Explorer. Celem amerykańskiego producenta jest przejście w całości na produkcję aut elektrycznych do 2030 roku, przy okazji osiągając na Starym Kontynencie pułap 600 tys. sprzedawanych elektryków rocznie w 2026 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)