Squad to elektryczny sposób na miejską mobilność. Może być zasilany słońcem

Squad to elektryczny sposób na miejską mobilność. Może być zasilany słońcem

Wygląda jak melex, ale to coś więcej
Wygląda jak melex, ale to coś więcej
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Squad
Aleksander Ruciński
16.05.2022 08:22, aktualizacja: 10.03.2023 13:59

Małe, elektryczne pojazdy to przyszłość dużych metropolii. Tak przynajmniej twierdzą ich twórcy. Do coraz liczniejszego grona przedstawicieli elektrycznego transportu osobistego dołącza Squad lub – jak kto woli – Solar Quad.

Solar Quad to nazwa, która dobrze oddaje to, czym jest w istocie opisywany pojazd. Konstrukcja przypomina bowiem quada z dachem lub nowoczesnego melexa. Twórcy – Robert Hoevers i Chris Klok, wcześniej pracujący dla startupu Lightyear – twierdzą, że to przyszłość małej mobilności.

Elektryczny, poręczny i zasilany słońcem, a co najważniejsze, dostępny dla każdego. Właśnie taki ma być Squad. Dwumiejscowy pojazd zmieści się nawet w ciasnych zaułkach i lukach parkingowych, a jeśli nie zaparkujemy w cieniu, samodzielnie się naładuje, zapewniając do 20 km zasięgu wyłącznie ze słońca. To możliwe dzięki solarnym panelom umieszczonym na dachu.

Może się wydawać, że to niewielka wartość, ale istnieje spore grono miejskich użytkowników, dla których może okazać się wystarczająca. Poza tym, w razie potrzeby zawsze można skorzystać z konwencjonalnych sposobów ładowania, zyskując prąd na około 100 km jazdy.

Wjedzie prawie wszędzie
Wjedzie prawie wszędzie© mat. prasowe / Squad

Niestety, osiągi nie są zbyt spektakularne. Dwa elektryczne silniki zamontowane nad tylną osią zapewniają łącznie 5 KM mocy, co pozwala rozpędzać się do 45 km/h. Ma to jednak swoje zalety w postaci dostępności dla nieletnich. W wielu krajach Europy konstrukcja będzie bowiem traktowana jako czterokołowiec.

Sprzedaż pierwszych egzemplarzy Squada ma wystartować w 2023 roku. Cena bazowej wersji to 6250 euro. Co ciekawe, w planach jest też mocniejszy, 4-miejscowy wariant zdolny osiągać 70 km/h.

Squad
Squad© mat. prasowe / Squad
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)