Tesla przekracza normy zanieczyszczeń. Niemcy poinformowali o wynikach

Tesla przekracza normy zanieczyszczeń. Niemcy poinformowali o wynikach

Gigafactory Tesli pod Berlinem
Gigafactory Tesli pod Berlinem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Christian Marquardt
Szymon Jasina
03.03.2024 19:17, aktualizacja: 03.03.2024 20:08

Fabryka Tesli znajdująca pod Berlinem wywołuje sporo kontrowersji. I to nie tylko związanych z pracownikami, ale przede wszystkim z ekologią. Teraz firma Elona Muska została oskarżona o zatruwanie okolicznych rzek.

Choć wielu osobom samochody elektryczne kojarzą się z ekologią, to Tesla jest jednym z tych producentów, którzy nawet nie próbują próbują poprawiać swojego wizerunku dbałością o środowisko. Wręcz odwrotnie. Wystarczy wspomnieć, że las, którym otoczona jest Berlińska fabryka Gigafactory, zamieszkany jest aktualnie przez protestujących.

Sprzeciwiają się oni planom rozbudowy zakładu, co zaowocowałoby dalszą wycinką lasu. Do aktualnych ok. 300 ha zajmowanych przez fabrykę, miałoby zostać oczyszczonych z drzew kolejne 100 ha. Protestujący mówią, że są otwarci na dialog, ale do takiego na razie nie doszło.

Elon Musk może jednak mieć dużo większy problem. Oficjele zajmujący się lokalnymi zasobami wodnymi w Grünheide, gdzie znajduje się fabryka Tesli, nakazali zakładowi zaprzestanie pozbywania się ścieków na czas nieokreślony. Zdaniem lokalnych władz, amerykański producent emituje do środowiska sześć razy więcej ścieków niż mu zezwolono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niemiecki magazyn "Stern" poinformował, że od marca 2023 r. Tesla była już pięciokrotnie ostrzegana, że przekracza dozwoloną ilość ścieków wypuszczanych do środowiska. Wcześniej amerykańska firma zapewniała, że fabryka ma własną oczyszczalnię ścieków, która pozwoli spełnić wszystkie normy. Teraz jednak nie odniosła się do oskarżeń.

Zanieczyszczona woda może docierać do pobliskiego Berlina i zatruwać wodę pitną w niemieckiej stolicy. Może być to kolejny argument przeciw rozbudowie fabryki. Przypomnijmy, że nie są to pierwsze kontrowersje związane z Gigafactory i wodą - już wcześniej pojawiły się zarzuty, że zakład zużywa za dużo wody, co źle wpływa na gospodarkę wodną w okolicy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)