Tokyo Motor Show 2019: Nissan Ariya Concept to zapowiedź crossovera na prąd

Tokyo Motor Show 2019: Nissan Ariya Concept to zapowiedź crossovera na prąd

Ariya Concept prezentuje się naprawdę atrakcyjnie.
Ariya Concept prezentuje się naprawdę atrakcyjnie.
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Aleksander Ruciński
23.10.2019 09:00, aktualizacja: 13.03.2023 13:50

Chyba żadne targi motoryzacyjne nie obfitują w taką ilość imponujących pojazdów koncepcyjnych co Tokyo Motor Show. Jedną z ciekawszych propozycji, którą można zaliczyć do tego grona, jest Nissan Ariya Concept - elektryczny crossover przyszłości.

Nadwozie średniej wielkości wygląda naprawdę dobrze. Przedstawiciele Nissana twierdzą, że linie konceptu Ariya stanowią zapowiedź przyszłego języka stylistycznego marki. To dobra wiadomość. Oby Japończycy zastosowali równie odważny design w kolejnych, produkcyjnych modelach.

Ariya jest rozwinięciem pokazanego w 2017 roku konceptu IMx. Był on jednak bardziej futurystyczny i nie tak bliski gotowej wersji produkcyjnej. Elementy, które pozwalają najnowszemu wydaniu wyróżnić się z tłumu, to przede wszystkim atrapa chłodnicy w kształcie litery "V" z podświetlanym logo Nissana oraz bardzo wąskie reflektory LED z paskami, które zachodzą aż do zderzaka.

Tył robi równie dobre wrażenie. Detalem, który może się podobać, jest przede wszystkim napis Nissan, zatopiony w czerwonym, szklanym panelu, łączącym dwa tylne światła. Poza tym klapa bagażnika jest prawie płaska, a zderzak pozbawiono jakichkolwiek ozdobników. Taka czysta forma wygląda naprawdę elegancko.

Obraz
© fot. materiały prasowe

Ariya to projekt rozwojowy nie tylko dla napędu elektrycznego, ale i technologii autonomicznych. Na pokładzie znajdziemy system ProPilot 2.0, w skład którego wchodzą rozwiązania pozwalające na jazdę bez dotykania kierownicy. Nissan w ostatnich latach kładzie duży nacisk na rozwój tego typu wyposażenia. Jeśli zaś chodzi o silniki, znajdziemy tu dwie jednostki elektryczne - po jednej na każdą z osi.

Ich moc jest nieznana, lecz Japończycy chwalą się, że taki napęd pozwolił uzyskać całkowicie płaską podłogę, dzięki czemu w kabinie jest mnóstwo miejsca dla 5 osób. Na razie nie wiadomo czy i ewentualnie kiedy auto przerodzi się w wersję produkcyjną. Jak jednak twierdzi Yasuhiro Yamauchi, pełniący obowiązki prezesa Nissana, prezentowany koncept znacząco wpłynie na kolejne modele marki.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)