Elektrolit w postaci ciała stałego już w 2020 r. Toyota zapowiada rewolucję
Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach samochody elektryczne lawinowo zyskają na znaczeniu. Proces ten może być jeszcze szybszy niż zakładano, gdyż Japończycy obiecują w przyszłym roku prawdziwą rewolucję, która zniweluje największą uciążliwość pojazdów na prąd.
Samochody elektryczne od kilku lat są w ścisłym horyzoncie zainteresowań producentów aut. Do niedawna jednak Toyota nie deklarowała jednak chęci poważniejszego uczestniczenia w rozwoju tej gałęzi motoryzacji. Niedawno wszystko się zmieniło, a teraz okazuje się, że Japończycy ostrzą sobie zęby na miejsce w szpicy producentów takich pojazdów.
Jak informuje "Automotive News Europe", Toyota zadeklarowała, że w wakacje 2020 r. będzie dysponowała samochodową baterią z elektrolitem w postaci ciała stałego. Nad tą technologią pracuje dziś każdy duży producent, ponieważ takie akumulatory mają magazynować dwukrotnie więcej prądu niż tradycyjne baterie o tych samych gabarytach, a dodatkowo wymagać znacznie mniej intensywnego chłodzenia. Zdecydowanie zmniejszy to jedną z dwóch bolączek aut elektrycznych – ograniczony zasięg.
Samochodowy akumulator o elektrolicie w postaci ciała stałego mają być gotowy przed olimpiadą w Tokio, która odbędzie się właśnie w 2020 r. Tak naprawdę jednak zyskają one znaczenie dopiero wtedy, gdy trafią do samochodów oferowanych na rynku. Kiedy to będzie? Na to pytanie Toyota na razie nie odpowiada.
Wiadomo jedna, ze do 2025 r. japoński koncern chce sprzedaż 5,5 mln zelektryfikowanych samochodów. Milion z nich mają stanowić samochody czysto elektryczne. Zadanie nie będzie łatwe, bo mimo rosnącej popularności pojazdom elektrycznym daleko do miana hitu. Pomóc ma rozszerzenie oferty i współpraca pomiędzy producentami. Toyota będzie współpracowała z Subaru przy platformie dla dużych elektrycznych pojazdów. Auto segmentu C ma powstać we współpracy z Daihatsu i Suzuki. Plan przewiduje dużego SUV-a, średniego SUV-a, średniego crossovera, średniego minivana, średniego sedana i kompakt.
Ciekawie na tym tle wygląda również zapowiedź radykalnego obniżenia cen aut z ogniwami paliwowymi. Czas pokaże, która z tych technologii wygra.