Poradniki i mechanikaCzy można pożyczać prąd od samochodu hybrydowego?

Czy można pożyczać prąd od samochodu hybrydowego?

Samochody hybrydowe bywają różne. Jedne można traktować jak każde, inne z dużą dozą rezerwy.
Samochody hybrydowe bywają różne. Jedne można traktować jak każde, inne z dużą dozą rezerwy.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis

26.11.2019 08:27, aktual.: 13.03.2023 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samochodowy hybrydowe stają się coraz popularniejsze na rynku. Niebawem staną się powszechne i zaczniemy ich używać jak każdych innych. Choćby do takich banalnych rzeczy jak pożyczanie prądu do rozruchu. Czy hybryda się do tego nadaje?

Ogólnie jest zakaz

Większość producentów samochodów hybrydowych zakazuje "pożyczania" prądu innym pojazdom. Jest to zapisane zarówno w instrukcji obsługi, jak i też pod maską są stosowne naklejki zakazujące tego typu działań. Co więcej, w przypadku nowoczesnych hybryd nie ma nigdzie wyprowadzonych złączy (typowy plus i minus od akumulatora), z których można by skorzystać.

Kolejną kwestią są napięcia. Akumulator trakcyjny w pojeździe hybrydowym dostarcza prąd o napięciu ponad 200V. Jest on podwyższany przez elektroniczną przetwornicę do 650V. Tym samym użycie wysokiego napięcia pozwala obniżyć natężenie prądu zasilającego silnik elektryczny, a dzięki temu wykorzystać przewody o mniejszej średnicy, co oznacza, że ograniczana jest ich masa.

Wyższe napięcie w hybrydach uniemożliwia pomoc innym użytkownikom dróg w sytuacji, kiedy akumulator odmówi współpracy. Mogłoby spalić instalację auta z klasycznym napędem. Mogłoby też dojść do zwarcia w instalacji auta hybrydowego. Jak łatwo się domyślić, gdyby doszło do takiej sytuacji, to oznaczałoby to spore koszty naprawy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)