DEKRA przeprowadziła testy zderzeniowe aut elektrycznych. "Nie ma powodu do obaw"

DEKRA przeprowadziła testy zderzeniowe aut elektrycznych. "Nie ma powodu do obaw"

Boczne uderzenie w słup przy prędkości 75 km/h
Boczne uderzenie w słup przy prędkości 75 km/h
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Filip Buliński
13.11.2019 12:23, aktualizacja: 13.03.2023 13:46

Większość kierowców wciąż sceptycznie podchodzi do samochodów elektrycznych, zarzucając im m.in. zbyt małe zasięgi czy długi czas ładowania. Oprócz tego kierowcy boją się także pożaru i eksplozji w razie wypadku. Niemiecka organizacja DEKRA postanowiła wykonać własne testy zderzeniowe i zbadać zachowanie akumulatorów.

Niejednokrotnie już portale społecznościowe opanowane zostały przez informacje o pożarze tesli do którego doszło wskutek wypadku. Niestety dochodziło także do różnych awarii, które uniemożliwiały dostanie się do poszkodowanych.

Czołowe zderzenie wykonano przy prędkości 84 km/h
Czołowe zderzenie wykonano przy prędkości 84 km/h© fot. mat. prasowe

Niemiecka organizacja DEKRA wybrała renualt zoe oraz nissana leaf. Samochody zderzane były ze słupem, symulując uderzenie w drzewo, natomiast jedna próba nissana obejmowała także czołowe zderzenie ze słupem.

Renault rozpędzony było do prędkości 60 km/h, natomiast nissan60 i 74 km/h. Do zderzenia czołowego doszło przy 84 km/h.

Ekspert ds. wypadków DEKRY, Markus Egelhaaf powiedział, że uszkodzenia nadwozia obu aut, są porównywalne do tych, jakie powstałyby w przypadku zasymulowania zderzeń samochodów z silnikami spalinowymi. Dodatkowo awaryjne systemy wyłączania układu wysokiego napięcia zadziałały wzorowo, a mimo znacznej deformacji akumulatorów, nie doszło do pożaru.

Przestrzeń akumulatorów została mocno zniekształcona
Przestrzeń akumulatorów została mocno zniekształcona© fot. mat. prasowe

Egelhaaf dodał także, że w próbie bocznych uderzeń z wyższą prędkością, kierowca i pasażerowie mieliby niewielkie szanse na przeżycie.

-Dotyczy to jednak wszystkich pojazdów, niezależnie od rodzaju napędu. Producenci seryjnie produkowanych aut elektrycznych zrozumieli, że muszą zapewnić przynajmniej ten sam poziom bezpieczeństwa, który znamy z samochodów o napędzie spalinowym. Nasze badania wykazały, nie ma żadnych powodów do obaw, żeby w pojeździe elektrycznym czuć się mniej bezpiecznie, niż w aucie z napędem spalinowym – powiedział ekspert DEKRY.

Według eksperta DEKRY, poziom bezpieczeństwa aut elektrycznych nie odbiega od samochodów spalinowych
Według eksperta DEKRY, poziom bezpieczeństwa aut elektrycznych nie odbiega od samochodów spalinowych© fot. mat. prasowe

Dodatkowo organizacja badała także nową metodę gaszenia akumulatorów gdyby jednak doszło do ich pożaru. Polega ona na skierowaniu strumienia za pomocą specjalnej lancy, do obudowy akumulatorów, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Pierwsze próby wypadły pozytywnie, ale do ostatecznych wyników potrzebne są dalsze badania.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)