Elektryczne ciężarówki z pierwszeństwem wjazdu na prom w Szwecji

Elektryczne ciężarówki z pierwszeństwem wjazdu na prom w Szwecji

Trasa Gothenburg-Kiel jest wyjątkowo oblegana
Trasa Gothenburg-Kiel jest wyjątkowo oblegana
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Stena Line
Aleksander Ruciński
21.12.2021 10:54, aktualizacja: 10.03.2023 14:28

Göteborg to jeden z najbardziej obleganych portów w Europie. Kierowcy ciężarówek chcący wjechać na prom nierzadko muszą odstać swoje w długich kolejkach. Od 1 stycznia 2022 roku ma się to zmienić, choć tylko dla określonych pojazdów.

Port w Göteborgu we współpracy ze szwedzkim operatorem promowym Stena Line postanowił promować rozwój elektromobilności, wprowadzając ulgi dla ciężarówek z napędem elektrycznym lub wodorowym. Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy podróżujący takimi pojazdami na określonych trasach będą traktowani priorytetowo.

Jak informuje portal 40ton.net, mowa o najpopularniejszej trasie promowej Göteborg — Kiel oraz wjeździe na Göteborg RoRo Terminal. W obu przypadkach elektryki będą obsługiwane poza kolejką. Ma to umożliwić kierowcom efektywniejsze planowanie trasy i przyjazd na ostatnią chwilę.

Wśród kierowców zawodowych, których przeważająca większość porusza się pojazdami spalinowymi, z pewnością nie zabraknie głosów krytyki dla tego pomysłu. Władze Göteborga oraz przedstawiciele operatora są jednak gotowi odeprzeć ewentualne zarzuty. Według nich pomysł jest sprawiedliwy, gdyż przyspieszona obsługa to nagroda za inwestycje w ekologiczne rozwiązania.

Szwedzi liczą, że dzięki temu przyczynią się też do wypromowania bardziej ekologicznego transportu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)