Elon Musk potwierdza: Tesla wybuduje fabrykę Gigafactory w Berlinie

Elon Musk potwierdza: Tesla wybuduje fabrykę Gigafactory w Berlinie

Fabryka Tesli w Berlinie będzie czwartym tego typu zakładem na świecie.
Fabryka Tesli w Berlinie będzie czwartym tego typu zakładem na świecie.
Źródło zdjęć: © mat.prasowe
Aleksander Ruciński
13.11.2019 09:11, aktualizacja: 13.03.2023 13:47

Pierwsza europejska fabryka Tesli określana przez amerykańskiego producenta mianem Gigafactory zostanie wybudowana w Berlinie. Potwierdził to sam Elon Musk, który opublikował znaczący wpis na Twitterze.

Berlińska fabryka będzie czwartym tego typu projektem na świecie. Tesla może pochwalić się zakładami produkcyjnymi w Szanghaju, amerykańskim Buffalo czy budowaną właśnie fabryką w Reno w stanie Nevada. W kolejnych latach do Azji i Ameryki dołączy Europa, gdzie wytwarzane będą baterie, zespoły napędowe oraz oczywiście samochody marki Tesla.

Szczegółowa lokalizacja nie jest jeszcze znana. Według zapowiedzi, Gigafactory stanie w pobliżu nowego lotniska Brandenburg, którego otwarcie zaplanowano na 2020 rok. Fabryka Tesli ma powstać rok później. Oprócz zakładów produkcyjnych Musk planuje także otwarcie europejskiego centrum designu, które będzie najpewniej zlokalizowane już w samym Berlinie.

"Sądzę, że Berlin może pochwalić się najlepszą sztuką na świecie" - powiedział Musk komentując swoją decyzję dotyczącą wyboru takiej, a nie innej lokalizacji. Dodał też, że "Niemcy słyną z wybitnej inżynierii, co przyczyniło się do wyboru właśnie Berlina na miejsce powstania nowej fabryki."

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe zakłady Tesli wystartują już za dwa lata. Amerykański producent z pewnością wiąże spore nadzieje z europejskim rynkiem. Niemiecka Gigafactory może przyczynić się do rozwoju sieci dystrybucji, a co za tym idzie wzrostu popularności produktów Tesli nie tylko w Niemczech, ale i całej Europie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)