Jak wziąć kredyt na samochód?
Finansowanie zakupu auta często jest wydatkiem nie do udźwignięcia, zwłaszcza jeśli chcesz nabyć nowe auto. Jeszcze większy problem powstaje w sytuacji, gdy konieczny jest zakup kilku pojazdów. Przypadki takie najczęściej spotykają przedsiębiorców, chcących poszerzyć flotę w firmach. Niezależnie od tego, czy chcesz starać się o wsparcie jako osoba prywatna, czy prowadząca działalność, warto wiedzieć, jaki kredyt na samochód będzie najlepszy. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że istnieje pod kilkoma postaciami. A rodzaje takiego kredytu mogą wpływać na to, na jakich warunkach będzie udzielony.
21.11.2023 17:48
Czym jest kredyt samochodowy?
W pierwszej kolejności ważne jest dowiedzenie się, jak wygląda kredyt na samochód. Co to dokładnie oznacza? Czym różni się od innych zobowiązań udzielanych w banku?
Jest to specjalny rodzaj pożyczki udzielanej przez bank na finansowanie pojazdu (nowego lub używanego). Zakup może odbywać się od dealerów samochodowych, jak też od osób prywatnych, a banki nie narzucają w tej kwestii zbyt restrykcyjnych zasad. Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym. Nie przeznaczysz go więc na inne wydatki niż te związane z nabyciem auta lub innego pojazdu (np. motocykla).
Istotne jest to, że kredyt taki, podobnie jak inne pożyczki celowe, musi być zabezpieczony. Zabezpieczenie jest bowiem w tym przypadku pojazd, który finansujesz. Oznacza to, że aż do spłaty kredytu jego właścicielem jest bank (tak jak przy zakupie mieszkania z kredytu hipotecznego). Jeśli zobowiązanie nie będzie spłacane, bank może przejąć auto. Dopiero po spłacie formalnym właścicielem zostaje kredytobiorca.
Biorąc kredyt na samochód, pamiętaj o tym:
- Wkład własny: Niekiedy konieczne jest wniesienie wkładu własnego. Min. 20% lub 10% przy ubezpieczeniu niskiego wkładu.
- Ubezpieczenia: Bank może wymagać ubezpieczenia od ryzyk (np. AC) na czas trwania kredytu.
- Cel: Przeznaczysz go wyłącznie na zakup pojazdu.
- Zabezpieczenie: Aż do ostatecznej spłaty właścicielem auta jest bank.
- Istnieją różne rodzaje kredytu samochodowego: standardowy, balonowy, z opcją wykupu itp.
Jaki najlepiej wziąć kredyt na samochód?
Banki oferują różne rodzaju zobowiązania, które sfinansuje zakup pojazdu. Niektóre są przeznaczone wyłącznie dla przedsiębiorców, z innych z kolei skorzystają też osoby prywatne. Jaki kredyt wybrać na samochód?
- Standardowa oferta: klasyczna forma takiego kredytu, gdzie bank udziela środków na zakup auta. Pojazd stanowi zabezpieczenie kredytu aż do jego spłaty.
- Kredyt balonowy: oferta z niższymi ratami i jedną większą ratą, którą płacisz na koniec okresu kredytowania. Rata końcowa kredytu nazywana jest "balonową", stąd też jego nazwa. Często odpowiada wartości resztkowej pojazdu, a po jej spłacie kredytobiorca staje się formalnym właścicielem auta.
- Kredyt z opcją wykupu: udzielany na podobnych zasadach jak leasing. Przez cały okres płacisz regularne raty, a na koniec spłaty masz możliwość wykupu auta za ustaloną kwotę.
- Kredyt na samochód używany: specjalna oferta dla osób, które potrzebują środków na finansowanie używanych pojazdów.
- Leasing: Nie jest to rodzaj kredytu, ale też opcja finansowania nabycia samochodu. Leasing konsumencki polega na spłacie rat leasingowych dealerowi, a po zakończeniu okresu spłaty klient ma możliwość wykupienia auta.
Jaki kredyt na samochód najlepszy? To zależy od aktualnych warunków i Twojej sytuacji finansowej. Warto porównać warunki na rynku i sprawdzić, jaki bank oferuje atrakcyjne promocje sprawdzisz na aktualnym rankingu kredytów samochodowych w zaufanym serwisie Totalmoney.pl: https://www.totalmoney.pl/kredyty_samochodowe. Przedsiębiorcy często decydują się na kredyt z ratą balonową. Dla osób prywatnych z kolei dobrą opcją może okazać się standardowa oferta lub kredyt na samochód używany.
Czym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego?
Podstawową różnicą jest to, że kredyt samochodowy jest udzielany na konkretny cel. Z jego pomocą możesz sfinansować jednak nie tylko nabycie auta osobowego. Często banki umożliwiają przeznaczenie środków na zakup innego pojazdu, którego rodzaj jest uzależniony od szczegółów oferty. Co ważne, kredyt samochodowy zostanie przyznany niezależnie od tego, czy chcesz kupić auto używane czy nowe. Niektóre banki wymagają wkładu własnego w wysokości min. 10% wartości pojazdu. Maksymalny okres spłaty wynosi nawet kilkanaście lat.
Z kolei kredyt gotówkowy nie jest zobowiązaniem celowym a konsumpcyjnym. Oznacza to, że środki z takiego kredytu przeznaczysz na dowolny cel. Z otrzymanych pieniędzy sfinansujesz różne wydatki, a ich rodzaj nie będzie weryfikowany przez bank. Nie wymaga wnoszenia wkładu własnego. Maksymalny okres spłaty wynosi 10 lat.
Istnieją jednak podobieństwa tych dwóch rodzajów kredytów. Oba mogą być udzielane z oprocentowaniem zmiennym lub stałym. Oba też, oprócz oprocentowania, mają takie koszty jak prowizja, ale tylko kredyt samochodowy musi być zabezpieczony.
Jak wziąć kredyt na samochód?
Jeśli podjąłeś decyzję, jaki kredyt na samochód chcesz wziąć, przyszedł czas na składanie wniosku.
Starać się o kredyt samochodowy możesz przez internet. Pozwoli to ograniczyć formalności i przyspieszyć cały proces. Przy wyższych kwotach warto jednak udać się do banku lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.
Jak wziąć kredyt na samochód? Oto kilka prostych kroków:
Przeanalizuj oferty: To bardzo ważne, aby wybrać najlepsze warunki.
- Sprawdź zdolność kredytową: Możesz orientacyjnie zweryfikować ją w kalkulatorze zdolności kredytowej. Przy szczegółowym obliczeniu pomoże Ci doradca.
- Zbierz dokumenty: Przygotuj dokumentacje wymaganą przez bank. Są to dokumenty potwierdzający dochody, np. zaświadczenie o zarobkach.
- Wybierz samochód: Przy staraniu się o kredyt należy określić konkretną markę i model.
- Złóż wniosek: Dołącz do niego wymagane przez bank dokumenty.
- Oczekuj na decyzję: Może potrwać od jednego do kilku dni.
- Podpisz umowę: Dokładnie sprawdź jej warunki.
- Czekaj na wypłatę środków: Mogą być przelane bezpośrednio do sprzedawcy auta.
Proces jest prosty i raczej nikomu nie przysparza problemów. Ważne jest to, aby ubezpieczyć samochód, jeśli wymaga tego bank, i oczywiście regularnie spłacać wszystkie raty.
Czy opłaca się brać kredyt na samochód?
Zależy to od indywidualnej sytuacji finansowej, potrzeb i ofert dostępnych na rynku. Niekiedy może okazać się, że będzie on tańszy od standardowego kredytu konsumpcyjnego. Warto więc rozważyć to, jaki kredyt na samochód zaciągnąć.
Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy kilka kluczowych kwestii do rozważenia:
- Koszty: Często kredyt samochodowy ma niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy, ponieważ jest zabezpieczony wartością samochodu.
- Elastyczność: Kredyt samochodowy może oferować korzystniejsze warunki (dłuższy okres spłaty czy możliwość finansowania 100% wartości pojazdu).
- Promocje: Dealerzy samochodowi często oferują atrakcyjne warunki kredytowania jako część promocji sprzedażowych.
- Zobowiązanie: Pamiętaj, że zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie na wiele lat. Upewnij się, że jesteś w stanie spłacić kredyt wedle harmonogramu.
Wzięcie kredytu na samochód może być opłacalne, jeśli znajdziesz ofertę z korzystnym oprocentowaniem i warunkami, które pasują do Twojej sytuacji finansowej.