Lister SUV-E Concept, czyli elektryczny Jaguar I-Pace w ostrym wydaniu

Lister SUV-E Concept, czyli elektryczny Jaguar I-Pace w ostrym wydaniu

I-Pace wygląda świetnie w brytyjskiej zieleni, tak charakterystycznej dla Listera.
I-Pace wygląda świetnie w brytyjskiej zieleni, tak charakterystycznej dla Listera.
Źródło zdjęć: © mat.prasowe
Aleksander Ruciński
05.11.2019 09:35, aktualizacja: 13.03.2023 13:48

Lister, firma znana głównie z modyfikacji jaguarów, zapowiedziała projekt o nazwie SUV-E Concept. Bazuje na elektrycznym I-Pacie i póki co poznaliśmy tylko jego wygląd oraz to, jak szybko rozpędza się do 100 km/h.

Stosunkowo niewielka popularność i podaż pojazdów elektrycznych sprawia, że nie są one częstymi gośćmi w tuningowych warsztatach. Do tego dochodzą jeszcze kwestie techniczne - modyfikacje napędu elektrycznego są trudniejsze niż w przypadku silników spalinowych, a nierzadko wręcz niemożliwe. Specjaliści z Listera chcą jednak udowodnić, że w pojazdach na prąd także drzemie tuningowy potencjał.

SUV-E Concept jak na razie jest cały czas w fazie rozwoju. Brytyjczycy nie dzielą się więc precyzyjnymi szczegółami. Wiemy jedynie, że dzięki zmianom w oprogramowaniu sterującym pracą napędu udało się uzyskać lepsze czasy przyspieszeń. Pierwsza setka ma pojawiać się na liczniku już po niecałych 4 sekundach.

Lepsze osiągi najprawdopodobniej odbiją się negatywnie na zasięgu, który w serii wynosi około 400 km. Wątpliwe, by Lister zdecydował się na zastosowanie wydajniejszego, a co za tym idzie cięższego, akumulatora. Chociaż z drugiej strony, cała konstrukcja pojazdu jest lżejsza o około 100 kg. Wszystko dzięki zastąpieniu wielu elementów odpowiednikami z włókna węglowego oraz szklanego.

451612621289246872
© mat.prasowe

Dotyczy to nie tylko części nadwozia, ale i np. hamulców. Felgi o ciekawym wzorze wykonano natomiast z tytanu. Tworzą one świetną kompozycję z liniami I-Pace'a, dzięki zmniejszonemu prześwitowi, który powinien też wpłynąć na poprawę prowadzenia w zakrętach.

Lister zamierza oferować produkcyjną wersję prezentowanego konceptu już za kilka miesięcy. Przewidywana cena to około 125 tysięcy funtów, co daje nieco ponad 600 tysięcy złotych. Tym, co ma przyciągnąć klientów, będzie możliwość indywidualizacji pojazdu, a w szczególności jego wnętrza. Do wyboru 60 kolorów tapicerki i 200 rodzajów przeszyć.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)