Nissan rozwija Sunderland. Wykorzysta zużyte akumulatory

Nissan rozwija Sunderland. Wykorzysta zużyte akumulatory

Tak ma wyglądać gigafabryka na Wyspach
Tak ma wyglądać gigafabryka na Wyspach
Źródło zdjęć: © mat. prasowe Nissan
Mateusz Lubczański
01.07.2021 09:55, aktualizacja: 10.03.2023 15:40

Wygląda na to, że Sunderland – jedna z najważniejszych fabryk Nissana w Europie – dalej będzie rozwijana pomimo Brexitu. Firma podzieliła się swoim planem opartym na megafabryce akumulatorów i wykorzystaniu energii odnawialnej.

Wydawało się, że los fabryki w Sunderland jest przesądzony. Uruchomiona dokładnie 30 lat temu jest największą w historii brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego. Brexit podważył opłacalność inwestycji w zakład, ale Japończycy znaleźli sposób na jego utrzymanie. Już niedługo z linii montażowych tego zakładu ma zjeżdżać elektryczny crossover. Dziś w Sunderland produkowane są modele Qashqai, Juke i Leaf.

Co więcej, partner Nissana – spółka Envision AESC – ma stworzyć nową gigafabrykę o mocy produkcyjnej na poziomie 9 GWh z miejscem na kolejne inwestycje i potencjałem na 35 GWh. Pracę ma tam znaleźć co najmniej 750 osób.

Nissan współpracuje też z radą miasta Sunderland, co ma zaowocować stworzeniem sieci opartej na całkowicie zielonej energii. Dzięki 10 farmom fotowoltaicznym oraz magazynom energii powstałych ze zużytych akumulatorów samochodowych uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 55 tys. ton w ciągu roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)