Poradniki i mechanikaKto może ubiegać się o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego?

Kto może ubiegać się o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego?

Za takiego Nissana Leafa zapłacicie 118 000 zł. Po otrzymaniu zwrotu w wysokości 30 proc. ceny, zakup wyniesie was 82 600 zł.
Za takiego Nissana Leafa zapłacicie 118 000 zł. Po otrzymaniu zwrotu w wysokości 30 proc. ceny, zakup wyniesie was 82 600 zł.
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Maciej Gis

05.12.2019 11:49, aktual.: 13.03.2023 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niebawem powinny ruszyć dopłaty do samochodów elektrycznych. Kiedy pula środków zostanie otwarta, pierwsi nabywcy ruszą do salonów. Kto jednak może ubiegać się o dopłaty?

Ile można dostać z budżetu państwa?

Wytyczne związane z dotacjami do samochodów elektrycznych są następujące. Próg cenowy zakupu to 125 000 zł brutto (w tym przypadku mówimy o cenie nabycia - nie katalogowej). Zwrot można uzyskać w kwocie odpowiadającej 30 proc. ceny nabycia, ale nie wyższej niż 37 500 zł.

W przypadku zakupu pojazdu wykorzystującego do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru, limit maksymalnej ceny został podniesiony do 300 000 zł, a maksymalnego zwrotu do 90 000 zł. Wciąż jednak pozostaje próg 30 proc. od ceny nabycia pojazdu.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Dofinansowania zakupu pojazdu elektrycznego są przeznaczone wyłącznie dla osób fizycznych. Nie obejmują także tzw. jednoosobowych działalności gospodarczych. Warto zaznaczyć, że dopłaty nie dotyczą także elektrycznych motocykli.

Dopłaty będą prowadzone bez konkursu. Tym samym każdy będzie mógł złożyć wniosek, ale nie każdy musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Według zapewnień napływające wnioski mają być rozpatrywane w miarę napływania, a ich przyznawanie ma trwać do momentu wyczerpania się środków. Ważna uwaga: aby ubiegać się dofinansowanie, samochód trzeba zakupić po dniu ogłoszenia naboru.

Podmioty, które nie zostały uwzględnione w Rozporządzeniu, zostaną uwzględnione w osobno opracowywanym projekcie. Z doniesień wynika, że jest on na końcowym etapie prac. Wówczas również firmy będą mogły kupować elektryki.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)