Toyota Mirai pobiła rekord Toyoty Mirai. Bo 1000 km zasięgu to za mało

Toyota Mirai pobiła rekord Toyoty Mirai. Bo 1000 km zasięgu to za mało

Toyota Mirai pobiła rekord Guinnessa. Znowu
Toyota Mirai pobiła rekord Guinnessa. Znowu
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Toyota
Filip Buliński
12.10.2021 09:35, aktualizacja: 10.03.2023 15:21

Samochody elektryczne mają problem z zasięgiem? A co jeśli mowa o elektrykach z wodorowymi ogniwami paliwowymi? Toyota Mirai pobiła ostatnio rekord Guinnessa w przejchanym dystansie na jednym zbiorniku wodoru, pokonując przy tym… swój własny rekord.

1360 km – tyle zdołała przejechać Toyota Mirai podczas próby, która odbyła się pod koniec sierpnia w Stanach Zjednoczonych. A przecież niedawno pisaliśmy o tym samym modelu, któremu w maju udało się pokonać ponad 1000 km na jednym zbiorniku, co już było imponującym osiągnięciem. Jak się okazuje, możliwe było wyciśnięcie dodatkowych 357 km.

Oficjalna próba trwała dwa dni i rozpoczęła się 23 sierpnia w Toyota Technical Center w Kalifornii, a trasa biegła przez San Ysidro, Santa Barbara, Santa Monica i Malibu. Pierwszego dnia mirai, z Waynem Gerdesem za kierownicą i pilotującym go Bobem Wingerem, pokonał 761 km. Drugiego dnia samochód pokonał 599 km. Co ważne, spora część trasy odbywała się w gęstym ruchu ulicznym.

Samochód podczas próby zużył 5,65 kg wodoru, a więc tylko 0,05 kg więcej, niż potrzebowała toyota podczas poprzedniej próby, a zużycie energii na całej trasie wynosiło 13,8 kWh/100 km. Co ciekawe, po drodze pojazd minął 12 stacji tankowania wodorem. Toyota chwali się także, że mirai nie wyemitował żadnych spalin, podczas gdy samochód z konwencjonalnym silnikiem benzynowym "wyprodukowałby" 300 kg CO2.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)