Toyota przeciwna forsowaniu elektryków. Przynosi to odwrotny efekt

Toyota przeciwna forsowaniu elektryków. Przynosi to odwrotny efekt

Toyota bZ4X
Toyota bZ4X
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Toyota
19.05.2023 12:17

Dyrektor naukowy Toyota Motor Corporation dr Gill Pratt jest zdania, że samochody elektryczne nie mogą być wyłączną przyszłością motoryzacji. Klienci zasypywani autami na prąd mogą bowiem mocniej obstawać przy samochodach spalinowych.

Znaczna większość producentów obecnie wprowadza do swojej gamy modelowej samochody elektryczne, a nadchodzące zmiany w przepisach na przestrzeni kilkunastu lat całkowicie wyeliminują z rynku auta spalinowe. Chociaż udział elektryków w rynku rośnie, nadal znaczna większość klientów obstaje przy "klasycznych" rozwiązaniach. Dr Gill Pratt ma względem tego hipotezę.

Przed odbywającym się w dniach 19 - 21 maja 2023 Szczycie G7 w Hiroszimie, dyrektor naukowy Toyota Motor Corporation przyznał, że forsowanie samochodów elektrycznych może wywoływać u klientów awersję względem aut tego typu. Jest to jeden z powodów, przez które nie wierzy on w pełni elektryczną przyszłość motoryzacji. Nie jest to jednak jedyna kwestia, na którą położył nacisk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto wrócić chociażby do jego wypowiedzi ze stycznia 2023 roku. Przyznał on wtedy, że już na początku następnej dekady zapotrzebowanie na akumulatory będzie za wysokie względem możliwych dostaw litu. To właśnie dlatego należy również rozwijać inne typy napędu, chociażby wodór, na który Toyota naprawdę mocno stawia i widzi w nim przyszłość motoryzacji.

Chcę podkreślić, że Toyota nie postuluje, żeby ograniczyć elektryfikację tylko do hybryd. Planujemy osiągnąć produkcję 3,5 miliona bateryjnych samochodów elektrycznych rocznie do 2030 roku, czyli za siedem lat. Ale uważamy, że w określonych rejonach świata, gdzie infrastruktura nie jest jeszcze tak rozwinięta i ekologiczna jak w Europie, a ludzie nie mają łatwego dostępu do sieci ładowania, inne warianty elektryfikacji jeszcze przez pewien czas będą bardziej optymalne.

dr Gill PrattDyrektor naukowy Toyota Motor Corporation
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)