Chińczycy dostarczą baterię do nowych elektryków BMW
Nowe, elektryczne auta od BMW na rynek europejski mają być wyposażone w baterie przez chińską firmę EVE Energy. Tym samym niemiecki producent idzie w ślady Tesli.
22.08.2022 | aktual.: 10.03.2023 13:42
Chiński producent baterii, firma EVE Energy, podpisał kontrakt z niemieckim koncernem, na podstawie którego ma się stać głównym dostawcą baterii do nowych modeli elektryków BMW – donosi agencja Reutera. Mowa tu o nadchodzącej generacji aut od firmy z Monachium zapowiadanej jako "Neue Klasse" – ma ona zadebiutować w 2025 r.
Nowa seria – nowe baterie
Baterie, które mają być montowane w niemieckich elektrykach, będą w podobnym rozmiarze do instalowanych w autach u konkurenta zza Oceanu – Tesli.
Amerykański koncern już wcześniej w tym roku (2022) zdecydował się na zmianę polityki w odniesieniu do formatu używanych baterii. Jeszcze do niedawna mniejsze baterie były uważane za bardziej wydajne, a co istotne dla producenta – także tańsze w produkcji.
Rozmiar i technologia do zmiany
Tesla jest jednak przekonana, że nowe, większe baterie pozwolą zmniejszyć koszty i zarazem zwiększą zasięg pojazdów, które będą zasilać.
BMW czeka za to zmiana nie tylko gabarytów baterii. Niemiecki producent korzystał bowiem do tej pory z innego rodzaju baterii – pryzmatycznych. Za największą zaletę ogniw tego rodzaju była uważana ich kompaktowość – można było zmieścić wiele sztuk w jednej baterii.
Zwolennicy baterii, na które zdecydowała się Tesla i BMW, upatrują przewagę ogniw cylindrycznych nowej generacji w tym, że stały się bardziej ekonomiczne dzięki poprawionej gęstości energii.
Gigant nie oddaje pola
BMW, oprócz planowanej współpracy z EVE, korzysta także z usług największego chińskiego producenta baterii – firmy CATL (ta wytwarza 47,6 proc. wszystkich baterii zamontowanych w pojazdach elektrycznych w Chinach).
To właśnie wspomniana umowa EVE z BMW miała być powodem, dla którego chiński gigant ogłosił w marcu br., że zbuduje w węgierskim Debreczynie fabrykę baterii cylindrycznych o rocznej wydajności na poziomie 100 gigawatogodzin (GWh).