Elektryczny Lotus Evija o mocy 2000 KM pokazuje, co potrafi na torze

Elektryczny Lotus Evija o mocy 2000 KM pokazuje, co potrafi na torze

Evija w swoim żywiole.
Evija w swoim żywiole.
Źródło zdjęć: © mat.prasowe
Aleksander Ruciński
22.11.2019 11:07, aktualizacja: 13.03.2023 13:44

Testy potężnego hiperauta Lotusa wciąż trwają. Po zaprezentowaniu wyglądu nadwozia oraz parametrów technicznych przyszedł czas na dopieszczenie konstrukcji, zanim ta trafi bezpośrednio w ręce klientów. Brytyjczycy pojechali modelem Evija na tor i pochwalili się tym w sieci.

Lotus Evija to elektryczny hipersamochód wykorzystujący cztery silniki o łącznej mocy około 2000 KM, które pozwalają osiągać setkę poniżej 3 sekund i rozpędzać się nawet do 320 km/h. Jeszcze większe wrażenie robi czas sprintu 0-200 km/h wynoszący 9 sekund. Teraz Lotus chce udowodnić, że jego dzieło jest szybkie nie tylko na prostych. Zabrał więc Eviję na prywatny tor.

Lotus Evija Makes Dynamic Debut

Jak widać na przedstawionym wideo, elektryczne dzieło Brytyjczyków daje radę na torze. Świetnie też radzi sobie z jazdą w poślizgu. Pewnie dlatego, że waży stosunkowo niewiele. Obiecywana masa własna wynosi 1680 kg. Nic dziwnego, Lotus jest w końcu specjalistą od tworzenia naprawdę lekkich pojazdów.

Zastanawiamy się, dlaczego egzemplarz, który zaprezentowano na torze, jest ubrany w pełny kamuflaż. Cóż, najwyraźniej planowane są niewielkie zmiany w stosunku do prototypu zaprezentowanego kilka miesięcy temu. Jeśli tak, Brytyjczycy muszą się spieszyć, aby zdążyć, wypuścić samochód na drogi w planowanym terminie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pierwsze sztuki mają trafić do klientów na początku 2020 roku. Będzie to niezwykle rzadkie auto, które doczeka się zaledwie 130 egzemplarzy. Każdy z nich ma kosztować 2,1 mln dolarów, co w przeliczeniu daje prawie 8,5 mln złotych. Niemało, lecz chętnych i tak nie powinno zabraknąć.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)