Minimalna moc 3,7 kW dla aut elektrycznych w nowych budynkach. Opublikowano przepisy

Minimalna moc 3,7 kW dla aut elektrycznych w nowych budynkach. Opublikowano przepisy

W nowopowstałych budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej będzie zapewniona odpowiednia dla ładowarek moc przyłączeniowa.
W nowopowstałych budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej będzie zapewniona odpowiednia dla ładowarek moc przyłączeniowa.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
18.05.2021 06:52, aktualizacja: 10.03.2023 15:47

14 maja opublikowano przepisy mówiące o wymaganiach odnośnie mocy przyłączeniowej dla stanowisk postojowych w nowych budynkach. Chodzi o zabezpieczenie pozwalające na instalację punktów ładowania dla aut elektrycznych.

W ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych zostanie zapisany obowiązek zapewnienia mocy przyłączeniowej w nowych budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej, co ma zabezpieczyć moc na potrzeby instalacji punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Z czasem dzięki temu w sposób naturalny wraz z nowymi budynkami wzrośnie liczba punków ładowania. Przepisy te będą obowiązywały w gminach z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys.

Warto jednak zaznaczyć, że wspomniana moc przyłączeniowa jest wartością minimalną, zapewnioną dla budynków ustawowo, natomiast pełny zapis tych przepisów brzmi następująco:

§ 1. Minimalna moc przyłączeniowa dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkiem użyteczności publicznej usytuowanym w gminie, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, stanowi iloczyn 20 proc. liczby wszystkich stanowisk postojowych związanych z tym budynkiem i wartości mocy 3,7 kW, jednak nie mniej niż 3,7 kW, chyba że z tym budynkiem nie są związane żadne stanowiska postojowe.

§ 2. Minimalna moc przyłączeniowa dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym usytuowanym w gminie, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, stanowi iloczyn 50 proc. liczby wszystkich stanowisk postojowych związanych z tym budynkiem i wartości mocy 3,7 kW, jednak nie mniej niż 3,7 kW, chyba że z tym budynkiem nie są związane żadne stanowiska postojowe.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)