Nio wybuduje w Chinach 1000 stacji szybkiej wymiany baterii

Nio wybuduje w Chinach 1000 stacji szybkiej wymiany baterii

Szybka wymiana zamiast ładowania -  zdaniem Nio to ma sens
Szybka wymiana zamiast ładowania - zdaniem Nio to ma sens
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Nio
Aleksander Ruciński
21.02.2023 10:21, aktualizacja: 21.02.2023 19:21

Chiński producent aut elektrycznych Nio jest propagatorem technologii szybkiej wymiany baterii zastępującej klasyczne ładowarki. Do końca 2023 roku firma chce postawić na rodzimym rynku blisko 1000 nowych punktów.

Szybka wymiana baterii okazała się sporym sukcesem na chińskim rynku. Nio, chcąc nadążyć za wymaganiami klientów, zamierza sukcesywnie rozwijać sieć swoich stacji. Do końca roku 2023 firma chce mieć w Chinach 2300 stacji szybkiej wymiany baterii, czyli o 1000 więcej niż dotychczas.

Potwierdził to sam założyciel i prezes marki, William Li, którego cytuje agencja Reuters. Przy okazji poznaliśmy też szczegóły dotyczące lokalizacji. Jak się okazuje, 400 nowych stacji zostanie ulokowanych przy autostradach, a 600 na terenach miejskich.

Decyzja jest rozwinięciem grudniowego planu, który pierwotnie zakładał powstanie około 600 nowych punktów. Nio postanowiło jednak zwiększyć tę liczbę, by ułatwić użytkownikom podróżowanie po północno-wschodnich Chinach i mniej zurbanizowancyh regionach.

Szybka wymiana baterii to zautomatyzowany proces, który pozwala zastąpić rozładowany akumulator w pełni naładowanym odpowiednikiem w zaledwie kilka minut. Jest znacznie szybszy niż klasyczne ładowanie, możliwy do realizacji dzięki standaryzacji produktów Nio.

Chiński gigant jest pierwszą firmą, która wdrożyła szybką wymianę baterii na dużą skalę. Kiedyś podobne plany miała konkurencyjna Tesla, która jednak porzuciła projekt, uznając go za problematyczny i niemożliwy do stosowania na szeroką skalę.

Nio udowadnia jednak, że Amerykanie się mylili. Warto wspomnieć, że szybka wymiana baterii nie jest specyfiką wyłącznie chińską. Producent od niedawna działa również w Europie, a pierwsze takie stacje funkcjonują już w Norwegii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)