Toyota Hilux przecina elektryka na pół. Nie potrzebuje kontenera do gaszenia

Toyota Hilux przecina elektryka na pół. Nie potrzebuje kontenera do gaszenia

Toyota Hilux Hiload 6x6 Prospeed
Toyota Hilux Hiload 6x6 Prospeed
Źródło zdjęć: © Prospeed
Marcin Łobodziński
28.04.2023 15:26, aktualizacja: 28.04.2023 17:25

Choć pożary samochodów elektrycznych zdarzają się stosunkowo rzadko, to w porównaniu z autami spalinowymi trwają dłużej i sprawiają więcej kłopotów służbom. Dlatego brytyjska firma przygotowała pojazd, który odnajdzie się w każdych warunkach i pozwoli ugasić pożar elektryka wydajniej niż wtedy, gdy wkłada się go do kontenera.

Brytyjska firma Prospeed zbudowała swój kolejny pojazd Hiload 6x6. Zaprezentowała samochód strażacki na miarę naszych czasów. To sześciokołowa Toyota Hilux wyposażona tak, by ułatwić strażakom gaszenie samochodów elektrycznych. Co ciekawe, choć wóz powstał w Wielkiej Brytanii, będą go używali strażacy w Czechach.

Rama Hiluxa została wydłużona o 123 cm celem dołożenia dodatkowej osi napędowej. Dzięki temu ładowność pojazdu wzrosła trzykrotnie – z jednej do trzech ton. Samochód nie jest też nadmiernie przerośnięty, w szczególności na wysokość (185 cm), ponieważ ma mieć zastosowanie również miejskie, np. ma wjechać do podziemnego garażu, do którego typowy wóz bojowy straży pożarnej się nie mieści. Jednak najważniejsze w tym pojeździe jest wyposażenie.

Toyota Hilux Hiload 6x6 Prospeed
Toyota Hilux Hiload 6x6 Prospeed© Prospeed

Jednym z elementów jest system Coldcut Cobra, który pozwala bezpiecznie przeciąć samochód elektryczny wraz z akumulatorem, by potem pod ciśnieniem pompować do niego wodę. Dzięki temu nie trzeba będzie takiego pojazdu zanurzać w kontenerze. Niezależne testy potwierdziły, że dzięki temu bardzo oszczędza się wodę – wystarczy średnio 240 litrów do całkowitego zatrzymania pożaru auta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)