Toyota jest gotowa na 2035 rok w Europie. Wszystkie modele będą bezemisyjne

Toyota jest gotowa na 2035 rok w Europie. Wszystkie modele będą bezemisyjne

Toyota bZ4X
Toyota bZ4X
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Toyota
Aleksander Ruciński
12.12.2021 10:48, aktualizacja: 10.03.2023 14:31

Zgodnie z planami Unii Europejskiej, po 2035 roku nie będzie można rejestrować nowych aut z napędem spalinowym. Co na to Toyota, która jak dotąd opierała swoją ofertę głównie na spalinowych hybrydach?

Jak się okazuje, japoński producent ma konkretny plan na funkcjonowanie w Europie po 2035 roku. Będzie on polegać głównie na poszerzeniu gamy o w pełni elektryczne, akumulatorowe modele oraz pojazdy wodorowe.

Z pewnością nie będzie to łatwe, gdyż obecnie lwią część oferty marki stanowią hybrydy. Wodór jest reprezentowany przez drogi model Mirai, a oferta elektryków dopiero raczkuje za sprawą pokazanej niedawno bZ4X. Toyota, chcąc pozostać ważnym graczem na Starym Kontynencie, będzie więc musiała znacząco zmienić swoje priorytety.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi podczas oficjalnej konferencji prasowej Toyota Motor Europe, transformacja ma przebiegać stopniowo, z realizacją celów pośrednich. Jednym z nich jest osiągnięcie 50-proc. udziału bezemisyjnych pojazdów w europejskiej sprzedaży przed 2030 rokiem, by 5 lat później zwiększyć ten wynik do 100 proc.

Kluczowy będzie tu przede wszystkim rozwój technologii wodorowej, nad którą Toyota prowadzi zaawansowane prace od lat. Stąd plany produkcji modułowych generatorów z ogniwami paliwowymi na europejski rynek, które miałyby przyspieszyć wdrażanie kolejnych modeli.

Jednocześnie producent zaznacza, że tak długo, jak będzie to możliwe, nie zrezygnuje z klasycznych hybryd, traktując je jako skuteczny środek w walce o obniżenie średniej emisji spalin, a co za tym idzie, czystsze powietrze w Europie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)