Nie tylko Toyota. Subaru również ma w planach elektrycznego SUV-a

Nie tylko Toyota. Subaru również ma w planach elektrycznego SUV-a

Subaru i Toyota wkroczą na nieznany grunt.
Subaru i Toyota wkroczą na nieznany grunt.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Aleksander Ruciński
15.12.2020 10:28, aktualizacja: 13.03.2023 10:21

Toyota stawia na elektryki. Już wkrótce poznamy pierwszego elektrycznego SUV-a tej marki. Jak się okazuje, na dorobku japońskiego giganta skorzystają również inni producenci. Subaru zapowiedziało bowiem podobne auto.

Nowa platforma e-TNGA, która będzie bazą dla elektrycznych modeli Toyoty, została zapowiedziana na początku grudnia 2020 roku. Pierwszym samochodem wykorzystującym to rozwiązanie będzie średniej wielkości SUV, którego produkcja ma wystartować już w najbliższych miesiącach.

Modułowa platforma e-TNGA dzięki swej uniwersalności znajdzie zastosowanie w wielu przyszłych modelach marki i nie tylko. Jak się okazuje, niebawem wykorzysta ją również Subaru, które ściśle współpracuje z Toyotą. Producent opublikował już oficjalny komunikat, w którym zdradził szczegóły i potwierdził elektryczny model dla Europy.

Samochód, podobnie jak nowa toyota, zostanie przedstawiony w pierwszej połowie 2021 roku. Rozmiarami ma przypominać Forestera, choć w znacznie nowocześniejszym opakowaniu. Szczegóły techniczne nie są jeszcze znane. Wszystko wskazuje jednak, że elektryczne SUV-y z Japonii będą bliźniakami, tak jak sportowe Subaru BRZ i Toyota GT86.

Z zapowiedzi Toyoty wiemy, że platforma e-TNGA będzie dostosowana do współpracy z akumulatorami o pojemności od 50 do 100 kWh mogącymi zapewnić nawet 600 km zasięgu. Kwestie mocy i osiągów nadal jednak pozostają tajemnicą.

Elektryczne SUV-y z Japonii budzą ciekawość, gdyż są pierwszą próbą obydwu producentów w tym segmencie rynku. Biorąc jednak pod uwagę doświadczenie Toyoty w tworzeniu pojazdów hybrydowych, można się spodziewać, że elektryczne propozycje nie zawiodą oczekiwań.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)