Wielka Brytania wcześniej zakaże samochodów spalinowych. Nowe prawo już w 2032 r.

Wielka Brytania wcześniej zakaże samochodów spalinowych. Nowe prawo już w 2032 r.

Zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych ma wprowadzić również Norwegia i Francja.
Zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych ma wprowadzić również Norwegia i Francja.
Źródło zdjęć: © AP/East News
Tomasz Budzik
16.02.2020 09:54, aktualizacja: 13.03.2023 13:28

Brytyjski minister transportu poinformował o zmianie planów dotyczących zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych. Ta radykalna zmiana w przepisach miałaby nastąpić już w 2032 r.

Pierwotny plan Brytyjczyków zakładał wprowadzenie zakazu dla diesli, aut benzynowych oraz hybrydowych w 2035 r. To już druga zmiana terminu w ostatnim czasie. W pierwszym tygodniu lutego 2020 r. brytyjski rząd poinformował, że cezurą będzie rok 2035, a nie jak planowano wcześniej 2040. Jak informuje "Automotive News Europe", nowa regulacja ma pomóc Wielkiej Brytanii w osiągnięciu zerowej emisji netto w połowie stulecia.

Kontrowersje wzbudza nie tylko zakaz sprzedaży diesli i tradycyjnych samochodów benzynowych, ale też fakt, że planuje się objęcie nim również hybryd – nawet tych ładowanych z gniazdka. W styczniu 2020 r. pojazdy hybrydowe znalazły w Wielkiej Brytanii 13 tys. nabywców. Propozycja brytyjskiego rządu rodzi również poważne obawy przemysłu motoryzacyjnego. Jego przedstawiciele obawiają się znaczącej redukcji miejsc pracy w sektorze samochodowym.

Władze Wielkiej Brytanii sądzą, że już sama zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów spalinowych spowoduje wzrost zainteresowania pojazdami elektrycznymi. Do dziś w rekordowym miesiącu znalazły one 4054 nabywców i stanowiły 12 proc. całkowitej sprzedaży pojazdów na rynku pierwotnym Wielkiej Brytanii.

Rząd Borisa Johnsona wierzy, że deklaracja przejścia na elektryczne pojazdy w oczach potencjalnych inwestorów zwiększy atrakcyjność Wielkiej Brytanii jako miejsca lokalizacji gigafabryki akumulatorów samochodowych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)