Dopłaty do elektryków nie tylko dla nowych klientów. Można złożyć wniosek wstecz

Dopłaty do elektryków nie tylko dla nowych klientów. Można złożyć wniosek wstecz

Nowy program dopłat właśnie wystartował. Czas pokaże czy przyczyni się do rozwoju elektromobilności w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)
Nowy program dopłat właśnie wystartował. Czas pokaże czy przyczyni się do rozwoju elektromobilności w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
12.07.2021 08:12, aktualizacja: 10.03.2023 15:38

Od 12 lipca 2021 roku osoby fizyczne mogą oficjalnie składać wnioski o dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych w ramach programu "Mój Elektryk". Do wykorzystania jest 100 mln zł. Co warte odnotowania, z refundacji mogą skorzystać nie tylko nowi klienci, ale również ci, którzy już dziś jeżdżą autem na prąd, choć jest warunek.

Pierwsza pula dopłat z programu "Mój elektryk" oficjalnie wystartowała. Pierwszeństwo mają osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które już mogą składać wnioski. Nabór potrwa do 30 września 2025 roku lub wyczerpania środków, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Druga opcja jest całkiem prawdopodobna, gdyż dla osób fizycznych przeznaczono "tylko" 100 mln zł z całkowitej puli sięgającej 500 mln zł. Pozostałe 400 mln zostanie spożytkowane na wsparcie przedsiębiorstw, które zgodnie z zapowiedzią wiceprezesa NFOŚiGW Artura Lorkowskiego dostaną możliwość składania wniosków jeszcze w lipcu 2021 roku.

Póki co jednak propozycja jest przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych, które chcą kupić auto elektryczne lub już je kupiły, pod warunkiem, że zrobiły to nie wcześniej niż 1 maja 2020 roku i nie korzystały z poprzedniej odsłony programu, jaką był "Zielony samochód".

Na rządowej stronie poświęconej wsparciu elektromobilności możemy przeczytać, że "okres kwalifikowalności kosztów ustalono na 01.05.2020 r. - 31.12.2025 r.". Właśnie ten zapis umożliwia korzystanie z refundacji osobom, które już jeżdżą pojazdem elektrycznym.

Warunki wsparcia są identyczne jak w przypadku nowych klientów, co oznacza dopłatę w wysokości 18 750 zł przy limicie kwotowym 225 tys. zł lub 27 tys. zł bez limitu kwotowego, jeśli jesteśmy posiadaczami Karty Dużej Rodziny.

Wnioskowanie o dofinansowanie ma być łatwe i proste. "Wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online" - wyjaśnia w rozmowie z PAP Artur Lorkowski. Ci, których wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, muszą zobowiązać się, że nie sprzedadzą nabytego elektryka przez dwa lata od uzyskania dotacji.

Zasady wydają się proste i przejrzyste. Czas pokaże, czy uzyskanie dotacji faktycznie będzie tak łatwe i przyjemne, jak zapowiadają przedstawiciele NFOŚiGW. Warto bowiem pamiętać, że dofinansowania w programie "Mój elektryk" będą realizowane w formie refundacji. Oznacza to, że dopłatę uzyskamy nie przed zakupem czy w trakcie, lecz dopiero po transakcji. W przypadku odrzucenia wniosku będziemy więc zobowiązani do pokrycia całości kosztów związanych z zakupem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)