Poradniki i mechanikaDzięki technologii parkowanie nie musi być uciążliwe

Dzięki technologii parkowanie nie musi być uciążliwe

Dzięki technologii parkowanie nie musi być uciążliwe
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
Autokult Elektromobilność
26.04.2022 14:12, aktualizacja: 10.03.2023 14:02

Samochody w nadwoziu SUV są powszechnie kojarzone z bezpieczeństwem i wszechstronnością. Spore gabaryty mogą jednak utrudniać manewrowanie na wąskich ulicach i ciasnych parkingach. Z pomocą przychodzą systemy wspomagające parkowanie. W co warto wyposażyć SUV-a, aby uczynić parkowanie maksymalnie bezpiecznym i komfortowym? Przyjrzyjmy się technologiom dostępnym w SUV-ach z najwyższej półki.

Czujniki parkowania – absolutne minimum

Historia czujników parkowania sięga lat 70. XX w. Ultradźwiękowe sensory mierzące odległość samochodu od przeszkody rozpowszechniły się jednak na szeroką skalę dopiero w XXI w. Sygnał dźwiękowy, którego częstotliwość narasta wraz z przybliżaniem się do przeszkody, znacznie ułatwił użytkowanie samochodów w warunkach miejskich. W efekcie czujniki parkowania stały się wyjątkowo pożądaną opcją wyposażenia, zwłaszcza w przypadku dużych samochodów, takich jak SUV-y.

Systemy multimedialne z wyświetlaczem umożliwiły dodatkowo zobrazowanie odległości samochodu od elementów otoczenia. Grafika przedstawiająca samochód i dystans do przeszkody, pojawiająca się na wyświetlaczu w trakcie parkowania, podniosła komfort użytkowania czujników – piszczący dźwięk mógł być nie tylko nieprzyjemny, ale również mało precyzyjny. Producenci szybko dostrzegli potencjał ukryty w matrycy ekranu na desce rozdzielczej. W rezultacie asystent parkowania został wzbogacony o kamery, które umożliwiły jeszcze dokładniejszą ocenę odległości.

Kamera cofania – podgląd przestrzeni za samochodem

Dzięki zastosowaniu kamery cofania kierowcy uzyskali podgląd przestrzeni za samochodem w czasie rzeczywistym. Dodatkowo na obraz z kamery nałożono linie, które w prosty sposób pokazują, czy samochód zmieści się na wybranym miejscu parkingowym. Kolejnym atutem kamery cofania jest fakt, że pozwala ona dostrzec niskie przeszkody, które mogłyby znaleźć się poza zasięgiem czujników.

W przypadku SUV-a ma to szczególne znaczenie – wysoko uniesiony zderzak może znaleźć się nad przeszkodą, która jest w stanie uszkodzić koła lub elementy zawieszenia.

Kamera cofania i czujniki parkowania to rozwiązania, które nie są obecnie niczym zaskakującym – są dostępne w większości popularnych samochodów. Jak pokazuje przykład Jaguara F-PACE – flagowego SUV-a tej legendarnej marki, obraz z kamery i wskazania czujników mogą być prezentowane razem, w intuicyjny sposób. Wymiary SUV-a mogą jednak wymagać czegoś więcej, aby pomyślnie zaparkować go w ciasnej przestrzeni. Dlatego we wspomnianym modelu producent pozwala pójść jeszcze o krok dalej.

System kamer 360° – oczy dookoła karoserii

System kamer 360° dostępny w Jaguarze F-PACE wykorzystuje zaawansowaną technologię 3D, która pozwala na wgląd nie tylko z tyłu, ale również z przodu i po bokach samochodu. Rozwiązanie pozwala wybrać pomiędzy jednym z trzech trybów: 3D, skrzyżowania oraz „z lotu ptaka”.

Tryb 3D, dzięki kamerom w lusterkach, zderzaku oraz klapie bagażnika, oferuje podgląd przestrzeni dookoła samochodu na ekranie komputera pokładowego. To rozwiązanie szczególnie przydatne na parkingach, gdzie zagrożeniem są nie tylko inne pojazdy, ale również murki, słupki i krawężniki.

Tryb skrzyżowania nie jest przeznaczony do użytku podczas parkowania a w trakcie włączania się do ruchu na drodze wielopasmowej. W przypadku jazdy na wprost lub skrętu w prawo widoczność może być ograniczona przez pojazdy na sąsiednich pasach. Tryb skrzyżowania rozwiązuje ten problem, wyświetlając na ekranie przestrzeń przed samochodem po lewej stronie Jaguara, lub po obu stronach w przypadku włączania się do ruchu ze środkowego pasa.

Lusterko ClearSight

Lusterko typu „Clear Sight” wykorzystuje kamerę umieszczoną na dachu w tylnej części pojazdu. W tym przypadku obraz nie jest wyświetlany na ekranie komputera, a na lusterku wstecznym. Dzięki temu kierowca może korzystać z niego podczas jazdy również, gdy widoczność jest ograniczona przez dużą ilość bagaży lub pasażerów podróżujących na tylnej kanapie.

Asystent parkowania – samochód przejmuje kierownicę

Mogłoby się wydawać, że dzięki zastosowaniu kamer czujniki parkowania staną się zbędne. Jednak asystent parkowania dostępny w Jaguarze F-PACE używa ich, aby jeszcze bardziej ułatwić manewrowanie. System wykorzystuje czujniki do pomiaru dostępnej przestrzeni parkingowej w trakcie przejazdu obok rzędu zaparkowanych samochodów. Asystent wyświetla na ekranie dostępne miejsca parkingowe. Wystarczy, że kierowca zatrzyma samochód za pomocą hamulca oraz za pomocą przycisku na ekranie uruchomi automatyczne parkowanie. Wystarczy teraz tylko puścić pedał hamulca, a dzięki czujnikom samochód samodzielnie dokona odpowiednich ruchów kołem kierownicy, wybierze bieg, ruszy i zahamuje. W przypadku gdy czynnik zewnętrzny lub sam kierowca zakłóci manewr (np. otwierając drzwi), system zatrzyma procedurę, poda kierowcy przyczynę i poprosi o decyzję co do kontunuowania manewru.

Asystent parkowania w Jaguarze F-PACE może być wykorzystany do parkowania równoległego, prostopadłego, a także do opuszczenia miejsca parkingowego. Dzięki niemu oraz pozostałym rozwiązaniom dostępnym w tym modelu można uniknąć szkody parkingowej. W rezultacie rozmiary SUV-a przestają być jakimkolwiek problemem podczas parkowania, a jego użytkownicy mogą oddać się czystej przyjemności użytkowania. Oczywiście, kierowca nadal zobowiązany jest do obserwowania i kontrolowania sytuacji wokół samochodu, ale teraz jest to już czysta przyjemność.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)