Elektryfikacja floty samochodowej: korzyści i wyzwania

Jednym z podstawowych sposobów na dekarbonizację unijnej gospodarki jest przejście na samochody elektryczne. Jak podaje Centrum Unijnych Projektów Transportowych pozwoli to zmniejszyć emisję spalin nawet o 90%. Jakie jeszcze wiążą się z tym korzyści i z jakimi wyzwaniami wiąże się elektryfikacja floty samochodowej w firmie?

Źródło zdjęć: © materiały partnera

04.07.2023 16:21

Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, aż o 33% zwiększyła się ilość samochodów w lutym 2023 w porównaniu z rokiem poprzednim. Do wyboru jest przeszło 100 modeli samochodów elektrycznych. Przekrój modeli obejmuje zarówno auta osobowe, jak i dostawcze.

Korzyści wynikające z elektryfikacji floty samochodowej

Myśląc o tym, jakie korzyści niesie za sobą elektryfikacja floty samochodowej, na pierwszy plan wysuwa się troska o ekologię i redukcja emisji CO2. Jednak korzyści ekologiczne to nie jedyny atut. W dłuższej perspektywie są też większe oszczędności dla firmy. Samochody elektryczne to m.in. niższe koszty paliwa oraz mniejsze koszty związane z podróżami, co wiąże się z wydzielaniem stref bezemisyjnych i niskiej emisji. Wychodząc poza korzyści finansowe, elektryfikacja floty samochodowej wpływa pozytywnie na postrzeganie firmy i jej większy prestiż. A jakie wyzwania infrastrukturalne stoją przed przedsiębiorstwami, które zamierzają podążać w tym kierunku?

Wyzwania związane z przejściem na flotę elektryczną

Kiedy firma decyduje się na przejście na samochody elektryczne, musi nie tylko znaleźć odpowiednie pojazdy, ale też punkty serwisowania, które potrafią prawidłowo zdiagnozować i usunąć usterki. Na szczęście wraz ze wzrastającą liczbą aut elektrycznych serwisów specjalizujących się w ich konserwacji i naprawie również jest więcej. Innym wyzwaniem jest konieczność dłuższych przerw w związku z ładowaniem. Ładowanie pojazdów elektrycznych trwa znacznie dłużej niż tankowanie tradycyjnych samochodów - olejem napędowym. To z kolei prowadzi do kolejnego wyzwania – planowania tras. Trzeba podejść do tego nieco inaczej. W przypadku samochodów elektrycznych wyzwaniem jest wzrost kosztów energii elektrycznej.

Technologiczne innowacje przyspieszające elektryfikację floty

W związku z inwestycją w pojazdy elektryczne przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które będą ich w tym wspierać. W odpowiedzi na ich potrzeby powstają różne technologie, dzięki którym koszty eksploatacji będą niższe. Przykładem są karty paliwowe Shell. Można je zastosować do floty samochodów spalinowych, hybrydowych i elektrycznych. W każdym z tych przypadków można liczyć na duże zniżki. Ponadto ładowanie pojazdów elektrycznych może odbywać się na wszystkich stacjach Shell, a te znajdują się nie tylko na terenie całej Polski, ale i Europy. Samo korzystanie z kart paliwowych wiąże się też z dużą wygodą dla firmy. Kierowcy mają określone limity, zawsze płacą kartą, nie dochodzi do żadnych nadużyć, a do firmy od razu spływają faktury.

Przyszłość elektrycznej floty samochodowej

Już teraz widać, że pojazdów elektrycznych jest na europejskich drogach coraz więcej. Tendencję wzrostową widać także w Polsce. Autonomia pojazdów elektrycznych, a więc maksymalna odległość, jaką pojazd jest w stanie przebyć na jednym ładowaniu akumulatora jest wciąż udoskonalana. Ponadto na rynku jest do wyboru coraz więcej modeli. Ponieważ redukcja emisji CO2 wpisuje się w długotrwałe działania unijne, widać, że auta elektryczne są przyszłością i pozwolą na walkę ze zmianami klimatu. Część wyzwań, jakie wymieniliśmy wyżej, stopują niektóre przedsiębiorstwa przed elektryfikacją, ale sukcesywnie będą eliminowane. Przykładowo będzie coraz więcej punktów ładowania i serwisów specjalizujących się w naprawach.

Patrząc na to, co było wyżej, łatwo zauważyć, że elektryfikacja stanowi przyszłość w transporcie lądowym. Nadal wiąże się z licznymi wyzwaniami, ale jednocześnie liczba korzyści tego rozwiązania jest zdecydowanie większa, co będzie zachęcać coraz więcej kierowców do inwestycji w pojazdy elektryczne.

Wybrane dla Ciebie