Nowe znaki na polskich drogach. Jest projekt zmian w przepisach

Nowe znaki na polskich drogach. Jest projekt zmian w przepisach

Poziome oznaczenia EV to nie wszystko. Niebawem dołączą do nich także informacje o stacjach ładowania
Poziome oznaczenia EV to nie wszystko. Niebawem dołączą do nich także informacje o stacjach ładowania
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / PSPA
Aleksander Ruciński
13.07.2021 09:07, aktualizacja: 10.03.2023 15:37

Wszystko wskazuje, że już niebawem na poboczach polskich dróg staną nowe znaki stworzone przede wszystkim z myślą o użytkownikach aut elektrycznych. Zmiana ma ułatwić kierowcom zlokalizowanie stacji ładowania.

Użytkownicy samochodów elektrycznych wiedzą, że znalezienie najbliższej stacji ładowania nie zawsze jest łatwym zadaniem. W większości lokalizacji jest to praktycznie niemożliwe bez wsparcia internetowych map i specjalistycznych aplikacji. Niebawem ma się to jednak zmienić. Wszystko dzięki projektowi Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, którym ma zająć się rząd.

Mowa o nowych znakach drogowych, które miałyby pomóc w zlokalizowaniu stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Takie tablice są już z powodzeniem stosowane przez prywatne podmioty obsługujące infrastrukturę ładowania. Teraz, za sprawą rządowych projektów i rozporządzeń, miałyby wejść do powszechnego użytku w ramach przepisów kodeksu drogowego.

To znaki D-23c i D-23b. Pierwszy z nich miałby oznaczać punkt ładowania pojazdów elektrycznych, a drugi stację paliwową z dostępnym punktem ładowania. W projekcie przepisów uwzględniono też możliwość stosowania informacji o najbliższych ładowarkach na zbiorczych tablicach D-34b znajdujących się przy drodze. Tak, jak ma to miejsce obecnie w przypadku MOP-ów, stacji benzynowych czy restauracji.

Obraz
Obraz;

W planach jest również zmiana małych tabliczek montowanych pod znakami informacyjnymi z oznaczeniem literowym EE, nawiązującym do pojazdów elektrycznych. Zgodnie z projektem miałoby ono ustąpić miejsca literom EV (skrót od electric vehicle) powszechnie stosowanym na świecie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PSPA, aż 87 proc. Polaków uważa, że ma niewystarczającą wiedzę na temat lokalizacji punktów ładowania. Nowe oznakowania mogą przyczynić się do zmniejszenia skali problemu, a także uświadomić wielu osobom, że takich miejsc w Polsce jest coraz więcej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)