Zakaz aut spalinowych w UE niezgodny z prawem? Polska wyciąga działa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że w najbliższych dniach do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostanie skierowany wniosek dotyczący zakazu sprzedaży samochodów spalinowych w 2035 roku.

Spaliny
Spaliny
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Newspress
Kamil Niewiński

13.06.2023 | aktual.: 13.06.2023 14:48

W marcu 2023 roku Rada Europy oficjalnie przyjęła rozporządzenie, według którego po 2035 roku w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży samochodów spalinowych i emitujących dwutlenek węgla, wyłączając z tego auta napędzane e-paliwami. Jedynym krajem, który zagłosował przeciwko tej ustawie, była Polska, która nadal nie składa broni.

W audycji "Gość Radia ZET" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyznała, że w ciągu następnych dni Polska skieruje wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem polskiego rządu bowiem rozporządzenie nie zostało przyjęte zgodnie z prawem - przeciw zagłosowała Polska, a od głosu wstrzymały się Rumunia, Bułgaria i Włochy. Była to więc większość kwalifikowana, ale nie jednomyślność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To rozwiązanie jest niekorzystne dla wszystkich gospodarek europejskich. [...]Tam nie ma analizy wpływu społecznego i gospodarczego, co jest skandaliczne. Z tą decyzją idziemy w najbliższym czasie do TSUE. Ona [decyzja - przyp. red.] powinna być oparta o jednomyślność, bo wpływa na mikst energetyczny, a była w oparciu o większość kwalifikowaną. W najbliższych dniach będziemy ten wniosek składać. Będziemy się domagać zmiany podstawy prawnej, czyli de facto decyzji TSUE, że wszystkie poprzednie decyzje zostały podjęte błędnie - na podstawie błędnej podstawy formalno-prawnej - a tym samem są nieważnymi dokumentami.

Anna MoskwaMinister Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce więc całkowitego unieważnienia decyzji, a tym samym zniesienia zakazu. Czy jest to możliwe? Polska z pewnością nie znajduje się w tym momencie na pewnej pozycji jako jedyny kraj przeciwny rozporządzeniu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)