Spirit of Ecstasy Rolls-Royce'a zyskała nowe kształty. Wszystko w jednym celu

Spirit of Ecstasy Rolls-Royce'a zyskała nowe kształty. Wszystko w jednym celu

Nowa figurka Spirit of Ecstasy
Nowa figurka Spirit of Ecstasy
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/RollsRoyce
Filip Buliński
07.02.2022 08:25, aktualizacja: 10.03.2023 14:18

Wydawać by się mogło, że tak nastawiona na tradycjonalizm marka jak Rolls-Royce będzie stronić od zmian. Jednak dokładnie 111 lat od zarejestrowania figurka Spirit of Ecstasy doczekała się ona przemodelowania. Podziękować można... elektrykom.

Rolls-Royce jakiego dziś znamy wkrótce może odejść w zapomnienie. Ale bynajmniej nie chodzi o jego ekskluzywność i fakt bycia producentem najbardziej luksusowych aut na świecie. Niedawno marka ogłosiła, że od 2030 r. zamierza robić wyłącznie auta elektryczne. W związku z tym szykuje się jeszcze jedna zmiana.

Dla pierwszego elektryka marki - Rolls-Royce’a Spectre - Brytyjczycy przygotowali zmieniony projekt słynnej Spirit of Ecstasy. A to wszystko dokładnie 111 lat po tym, jak figurka autorstwa Charlesa Sykesa została oficjalnie zarejestrowana.

Nowa figurka ma przede wszystkim wpływać na aerodynamikę, przez co jest bardziej opływowa i nieco mniejsza – z dotychczasowej wysokości 100,01 mm pochyliła się do 82,73 mm. Dzięki temu zyskała bardziej dynamiczną, pochyloną postawę, z jedną z nóg wysuniętą do przodu, a przemodelowane zostały także powiewające na wietrze szaty.

Pierwsze prototypy Spectre wykazały, że figurka pomogła osiągnąć współczynnika oporu powietrza wynoszący Cw=0,26, a tegoroczne prace będą zmierzały do poprawy wspomnianej liczby. Wszystko po to, by nowy elektryk był najbardziej aerodynamicznym produktem w historii marki.

Premiera Rolls-Royce’a Spectre planowana jest na 2023 r., natomiast nowa figurka ma zagościć we wszystkich przyszłych autach marki. Obecne modele zachowają jednak na razie dotychczasowy kształt Spirit of Ecstasy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)