Subaru zapowiada pierwszego elektryka. To SUV zaprojektowany wspólnie z Toyotą

Subaru zapowiada pierwszego elektryka. To SUV zaprojektowany wspólnie z Toyotą

Subaru Solterra zapowiada się dość zachowawczo.
Subaru Solterra zapowiada się dość zachowawczo.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Subaru
Aleksander Ruciński
12.05.2021 07:18, aktualizacja: 10.03.2023 15:48

O tym, że Subaru ma w planach elektrycznego SUV-a, wiadomo nie od dziś. Auto ma trafić na rynek w 2022 roku, lecz już dziś wiemy, czego mniej więcej się spodziewać. Producent opublikował bowiem oficjalne zapowiedzi i podzielił się nazwą modelu.

Solterra - tak będzie nazywać się nowe, elektryczne Subaru. Nazwa, nawiązująca do łacińskich określeń słońca i ziemi ma podkreślać ekologiczny charakter konstrukcji stworzonej wspólnie z Toyotą. Obydwie marki planują rynkowy debiut na najbliższe kilkanaście miesięcy. Toyota pokazała już nawet gotowy koncept bZ4X. Subaru niebawem zapewne zrobi to samo.

Za bazę do budowy elektrycznych SUV-ów posłuży platforma e-TNGA wykorzystująca doświadczenie Toyoty w elektryfikacji i Subaru w budowie wydajnych napędów na 4 koła. Co ważne, wszechstronność tego rozwiązania pozwoli z powodzeniem stosować je również w innych modelach w przyszłości.

Subaru na razie nie chwali się szczegółową specyfikacją. Zdradza za to kształt nadwozia. Na opublikowanej, zacienionej grafice widzimy SUV-a o dość zachowawczych jak na elektryka kształtach. Konserwatywny design może być dla wielu klientów naprawdę dużą zaletą. Tym bardziej, że stanowi rzadkość w segmencie aut elektrycznych.

Subaru Solterra - zapowiedź
Subaru Solterra - zapowiedź© mat. prasowe / Subaru

Pewnym jest jedno - klasycznie dla Subaru należy spodziewać się napędu na 4 koła. Samochód trafi nie tylko do Europy, ale również USA, Kanady Chin oraz oczywiście rodzimej Japonii. Póki co trudno powiedzieć, czy Solterra będzie największym SUV-em Subaru, czy może też uplasuje się gamie niedaleko Forestera. Biorąc pod uwagę, że do debiutu pozostało niewiele czasu, szczegóły powinniśmy poznać już niebawem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)