Škoda Enyaq IV© Fot. Michał Zieliński

Test: Škoda Enyaq IV 80 to elektryk bezwysiłkowy. Po prostu wsiadasz i jedziesz

Michał Zieliński
22 listopada 2021

Ponad 1600 km w ciągu tygodnia po polskich drogach elektrykiem? Kiedyś coś takiego by robiło wrażenie. Dzisiaj to już nudna rzeczywistość. A przynajmniej tak można mówić, gdy w kieszeni masz kluczyk do Škody Enyaq IV z większym akumulatorem.

Škoda Enyaq IV 80 – test

Co widzisz przed oczami, gdy słyszysz "Škoda"? Dla mnie to zawsze była praktyczność i rozsądek. Uwielbiam funcjonalne gadżety na pokładach ich aut, te wszystkie "simply clevery", którymi Czesi tak ochoczo się chwalą. Te samochody nie zapadają w pamięć i nie jest to wada: nie wzdychasz do nich, ale też nie wkurzają cię. Do tego, jak mówiłem, są rozsądne, więc zazwyczaj nie kosztują wiele.

Škoda Enyaq IV
Škoda Enyaq IV© Fot. Michał Zieliński

Wtedy na scenę wjeżdża on, niedorzeczny – na pierwszy rzut oka – Enyaq. Kiedyś w salonie Škody zwróciłem uwagę na cały rząd tych elektrycznych SUV-ów, a konkretnie na ich ceny. Egzemplarzy, za które importer wołał ponad 280 tys. zł, nie brakowało, a wtedy w ofercie jeszcze nie było wersji z napędem na cztery koła. Tak, Enyaq jest drogi, ale jest tak samo praktyczny jak inne škody. A może nawet bardziej.

Jak to: praktyczny? Przecież to elektryk

Z Enyaqiem spędziłem tydzień, w moim przypadku była to wersja 80. Pod tym oznaczeniem kryje się akumulator o pojemności 77 kWh netto, który według deklaracji Škody ma wystarczać na przejechanie nawet ponad 530 km. Oczywiście realny zasięg zależy od warunków pogodowych i tego, gdzie i z jaką prędkością jedziesz. Ale spokojnie: to zawsze są spore wartości.

Škoda Enyaq IV
Škoda Enyaq IV© Fot. Michał Zieliński

Jazda tempem autostradowym – z prędkościami do 140 km/h – to ponad 300 km pomiędzy ładowaniami. Na drodze szybkiego ruchu przejedziesz więcej, bo nawet 350 km. Rekordowe wyniki udawało mi się wykręcać na górskich drogach krajowych. Tam przepisowa jazda skutkowała zużyciem na poziomie 11,5 kWh/100 km. Łatwo policzyć, że daje to ponad 650 km realnego zasięgu. Momentami auto estymowało nawet ponad 700.

Dla osób, które mogą ładować auto w domu, elektryk zawsze będzie praktyczniejszy od auta spalinowego, bo nie trzeba nim jeździć na stację. Po prostu podpinasz samochód na noc i rano ma pełny akumulator. W Enyaqu to dość proste, bo za 1 zł możesz kupić ładowarkę do gniazda siłowego. W takich warunkach auto pobiera nawet 11 kW, a naładowanie do pełna trwa nieco ponad 8 godzin.

Na takiej stacji jak ta – o mocy 150 kW – ładowanie Enyaqa IV do 80 proc. trwa 38 minut
Na takiej stacji jak ta – o mocy 150 kW – ładowanie Enyaqa IV do 80 proc. trwa 38 minut© Fot. Michał Zieliński

Na trasie škoda przyjmuje do 125 kW, co oznacza, że uzupełnienie prądu z 5 do 80 proc. zajmie 38 minut. Dziś takich ładowarek jest coraz więcej, ale gdy spędzałem tydzień z Enyaqiem, w Polsce było ich dosłownie kilka, więc częściej korzystałem z urządzeń o mocy 75 kW. Tam w 30 minut uzupełniłem akumulator z 8 do 52 proc. – to starczyło mi, by dojechać tempem autostradowym z Łodzi do Warszawy z odpowiednim zapasem.

Wszystko fajnie, tylko nie mówisz, ile takie ładowanie kosztuje. A podobno….

Właśnie – podobno. Ładowanie w domu to sprawy groszowe, nawet jeśli nie masz paneli fotowoltaicznych. Na trasie sytuacja się komplikuje, bo cena za energię zależy od mocy ładowarki, od operatora i od ewentualnego abonamentu. Warto to przeliczyć, bo może się okazać, że miesięczna opłata zwróci się po jednej sesji. Dobrym przykładem jest tu sieć Ionity.

Ładowanie na superszybkich stacjach kosztuje sporo, ale cenę można "zbić" abonamentem
Ładowanie na superszybkich stacjach kosztuje sporo, ale cenę można "zbić" abonamentem© Fot. Michał Zieliński

Nominalna cena to 3,5 zł/kWh, ale z usługą Ionity Passport za 79 zł/mies. spada do 1,5 zł/kWh. Oznacza to, że abonament już ma sens, gdy w miesiącu ładujesz tam połowę akumulatora Enyaqa. Wielu producentów oferuje swoje warianty tego abonamentu (wtedy jest taniej), ale Škoda jeszcze go nie ma, więc przy Enyaqu to dobra opcja. Analogiczne oferty ma też GreenWay i Tauron.

Gdyby tego było mało, trudno jest podać uniwersalną odpowiedź o kosztach podróży elektrykiem, bo te zależą od tego, jak ładujesz auto przed wyjazdem. Może to być miejski słupek, może to być bezpłatna stacja pod supermarketem, a może to być szybki punkt GreenWaya. Warto o tym pamiętać, mówiąc o cenach ładowania samochodów na trasie, szczególnie przy aucie z tak dużym zasięgiem jak Enyaq.

Przykładowe stawki za 100 km u operatorów w Polsce:

Przykładowe stawki ładowania (zł/kWh)
Nazwa operatoraCena bez abonamentuStawka za 100 km*Cena z abonamentem (koszt miesięczny)Stawka za 100 km*
Ionity3,50 zł83,30 zł1,50 zł (79 zł)35,70 zł
GreenWay (90 kW)2,39 zł56,88 zł1,74 zł (29,99 zł)41,41 zł
Orlen (50 kW)1,99 zł47,36 złbrak47,36 zł
GreenWay (22 kW)1,29 zł30,70 zł1,09 zł (29,99 zł)25,94 zł
OK, ale skoro Enyaq powstał na tej samej płycie co ID.4, to nie lepiej wybrać volkswagena?

Tu ponownie odpowiedź brzmi: to zależy. Škoda jest o ponad 6 cm dłuższa, o ponad 2 cm szersza, choć ma niewiele, bo o 0,6 cm mniejszy rozstaw osi. Najważniejszą różnicą jest bagażnik: ten w enyaqu ma 585 l, o 42 więcej niż w volkswagenie. Dolicz do tego škodowskie "simply clevery" (jak np. parasolka w drzwiach), a czeska propozycja maluje się jako ta praktyczniejsza.

Škoda ciągle stawia na przyciski we wnętrzu. Jest ich niewiele, ale ciągle więcej niż w ID.4
Škoda ciągle stawia na przyciski we wnętrzu. Jest ich niewiele, ale ciągle więcej niż w ID.4© Fot. Michał Zieliński

Miejsca w Enyaqu nie brakuje. Bagażnik (choć tylko jeden) jest przepastny i praktyczny, a zarówno z przodu, jak i z tyłu będzie wygodnie nawet wyższym pasażerom. Męczące mogą być jedynie siedziska kanapy, jak to w škodach są za krótkie, a tutaj dodatkowo umieszczono je zbyt blisko podłogi.

Systemy multimedialne w obu autach są tak naprawdę takie same, choć w Mladej Boleslav nałożyli swoją skórkę. Za to zmianą, którą na pewno odczujesz, są łopatki za kierownicą. W Enyaqu możesz regulować siłę rekuperacji, w ID.4 albo jej nie ma, albo działa w trybie automatycznym, albo maksymalnym. Ani w jednym, ani w drugim aucie nie ma jednak prawdziwego trybu jazdy przy użyciu jednego pedału.

Podgrzewanie kierownicy ma cztery tryby, co oznacza, że wyłączenie go może wymagać aż trzech kliknięć w przycisk. Cieszy obecność pokręteł
Podgrzewanie kierownicy ma cztery tryby, co oznacza, że wyłączenie go może wymagać aż trzech kliknięć w przycisk. Cieszy obecność pokręteł© Fot. Michał Zieliński

Volkswagen ID.4 zrobił na mnie wrażenie komfortem jazdy i tutaj škoda wypada o włos gorzej. Co prawda zawieszenie dobrze wybiera nierówności (nawet jeśli auto ma opcjonalne, 21-calowe felgi), ale wyciszenie nie jest tak dobre. Różnicę najbardziej czuć przy 120 km/h i wyższych prędkościach. Rekompensuje to wnętrze, w którym jest zdecydowanie mniej twardego plastiku. Ot, zmiana czasów.

Co prawda nie porównywałem obu aut w tych samych warunkach, ale jeździłem nimi w podobnym okresie i nie zauważyłem różnic w wydajności napędów. Enyaq IV 80 i ID.4 Pro Performance mają takie same silniki, takie same akumulatory oraz takie same możliwości ładowania. Różnice pojawiają się, gdy chcesz czegoś więcej: w wersji z napędem na cztery koła volkswagen jest mocniejszy i szybszy. Przynajmniej na razie.

Bagażnik Enyaqa jest wielki, a kable trzyma się pod podłogą. Szkoda, że nie ma na nie kufra pod maską
Bagażnik Enyaqa jest wielki, a kable trzyma się pod podłogą. Szkoda, że nie ma na nie kufra pod maską© Fot. Michał Zieliński

Na pierwszy rzut oka ID.4 może wyglądać na tańsze auto, ale škoda jest lepiej wyposażona. W standardzie masz 19-calowe felgi aluminiowe, skórzaną, podgrzewaną kierownicę, kamerę cofania czy dwustrefową klimatyzację. Volkswagen za każdą z tych opcji każe sobie dopłacać, a system pakietów (obecny w obu markach) utrudnia przygotowanie zbliżonych konfiguracji.

Dobrze, że zwracasz uwagę na cenę – przecież Enyaq jest drogi

Bazowy wariant z mniejszym akumulatorem (58 kWh netto) kosztuje przynajmniej 184 400 zł. Testowana wersja 80 to wydatek dodatkowych 29 400 zł, więc ciągle łapie się na rządowe dopłaty, które wynoszą do 27 tys. zł. I choć Enyaq jest bogato wyposażony, to nie ma co ukrywać – dalej taniej będzie kupić kodiaqa z TDI. A przynajmniej na "dzień dobry".

We Wrocławiu można znaleźć miejsca postojowe zarezerwowane dla elektryków. Czasem tam stoi tesla. Czasem kombi w dieslu
We Wrocławiu można znaleźć miejsca postojowe zarezerwowane dla elektryków. Czasem tam stoi tesla. Czasem kombi w dieslu© Fot. Michał Zieliński

Enyaq będzie tańszy w użytkowaniu, szczególnie jeśli masz możliwość ładowania auta w domu. Nie trzeba płacić za parkowanie go w mieście, a do tego np. we Wrocławiu znajdziesz specjalne miejsca dla elektryków. Możesz nim jeździć po buspasie. Dochodzi też wygoda jazdy: wynikająca z ciszy i płynności napędu. To korzyści, które trudno się przelicza na pieniądze, ale które trzeba wziąć pod uwagę.

Natomiast z tak dużym zasięgiem Enyaq u wielu osób sprawdzi się równie dobrze co Kodiaq, nawet w kraju, gdzie ciągle jest problem z liczbą ładowarek. Jest przestronny, komfortowy i nowoczesny. Prowadzi się pewnie i nie rozczarowuje na trasie, nawet jeśli niemiecki kuzyn jest o włos lepszy. Niezdecydowanym polecam sprawdzić serwis A Betterroute Planner, gdzie można zaplanować podróż elektrykiem. A nuż okaże się, że taki SUV na prąd już dziś ma sens.

Nasza ocena Škoda Enyaq IV 80:
9/ 10
Plusy
 • przestronne i funkcjonalne wnętrze
 • oszczędny napęd
 • duży zasięg
 • nienarzucająca się stylistyka
Minusy
 • cena wyższa od spalinowego odpowiednika, nawet po dopłatach
 • niższy komfort jazdy niż w VW ID.4
 • brak trybu jazdy przy użyciu jednego pedału
Škoda Enyaq IV 80 (2021)
Rodzaj napęduElektryczny 
Pojemność akumulatora77 kWh (netto) 
Moc maksymalna:204 KM 
Moment maksymalny:310 Nm 
Pojemność bagażnika:585 l 
Osiągi:
 Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:8,5 s 
Prędkość maksymalna:160 km/h 
Zużycie energii:18,1 kWh/100 km18,1 kWh/100 km
Zasięg:534 km425 km
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/29]
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (9)