Koncept elektrycznej dacii zadebiutuje w Genewie. Czyżby szykował się tani model na prąd?

Koncept elektrycznej dacii zadebiutuje w Genewie. Czyżby szykował się tani model na prąd?

Renault City K-ZE w Europie może przerodzić się w Dacię.
Renault City K-ZE w Europie może przerodzić się w Dacię.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Aleksander Ruciński
20.02.2020 14:07, aktualizacja: 13.03.2023 13:27

Renault poinformowało, że już 3 marca 2020 roku odsłoni koncept pierwszego elektrycznego modelu Dacii. Wiele wskazuje, że auto będzie europejskim odpowiednikiem taniego Renault K-ZE, który jest sprzedawany w Chinach za równowartość 8 tys. euro.

Plotki o tanim elektryku Renault pojawiają się już od kilku dobrych miesięcy. Wszystko wskazuje, że niebawem doczekamy się ich potwierdzenia w postaci taniej dacii zasilanej prądem. Takie auto ma być jedną z gwiazd marcowego salonu w Genewie i choć to nadal koncept, powinien w dużej mierze odpowiadać wersji produkcyjnej, której debiut zgodnie z planem ma nastąpić za kilkanaście miesięcy.

Choć Francuzi nie powiedzieli tego oficjalnie, z plotek wynika, że elektryczna dacia będzie najprawdopodobniej oparta na modelu City K-ZE, czyli elektrycznym renault oferowanym już na rynku chińskim. To proste i tanie auto, za które w Azji trzeba zapłacić równowartość 8 tysięcy euro, a więc około 34 tys. zł.

U nas raczej nie mamy co liczyć na aż tak atrakcyjną cenę, chociażby z uwagi na bardziej restrykcyjne wymogi homologacyjne. Dopasowanie auta do europejskich przepisów będzie kosztować, a zapłacą za to oczywiście klienci. Mimo to elektryczna dacia będzie najprawdopodobniej najtańszą propozycją tego typu w Europie.

Podczas salonu we Frankfurcie w 2019 roku ówczesny szef Renault Thierry Bollore twierdził, że najtańszy elektryk Renault nie powinien przekroczyć pułapu 10 tysięcy euro. Jeśli okaże się to prawdą, Francuzi mogą ukroić spory kawałek tortu w segmencie małych pojazdów elektrycznych. Na szczegóły musimy jednak poczekać do początku marca. Wówczas dowiemy się, jakie tajemnice skrywa pierwsza dacia na prąd.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)