Elektryk jak V8? Porsche pracuje nad dźwiękiem przyszłości

Elektryk jak V8? Porsche pracuje nad dźwiękiem przyszłości

Dźwięk elektrycznych porsche ma być bardziej emocjonujący
Dźwięk elektrycznych porsche ma być bardziej emocjonujący
Źródło zdjęć: © fot. Konrad Skura
Aleksander Ruciński
14.12.2021 10:43, aktualizacja: 10.03.2023 14:30

Elektryczna przyszłość jest nieunikniona, a wraz z nią pożegnanie z emocjonującymi dźwiękami. Ale czy na pewno? Jak się okazuje, Porsche ma w planach rozwiązania, które mają to zmienić.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samochody elektryczne nie mogą być całkowicie bezgłośne. Właśnie dlatego podczas parkowania czy jazdy z niską prędkością, nowe auta na prąd wydają z siebie nietypowe dźwięki mające ostrzegać pieszych. Kierowca i pasażerowie nadal jednak podróżują w ciszy, co szczególnie w bardziej sportowych konstrukcjach nie zawsze jest pożądaną cechą.

Porsche zdaje sobie sprawę z tego, że klienci, dotychczas przyzwyczajeni do charakterystycznych dźwięków boxera, niekoniecznie odnajdą przyjemność w bezgłośnym przyspieszaniu. Dlatego też elektryczne modele przyszłości mają być wyposażone w odpowiednie udźwiękowienie osiągów.

Potwierdzają to rysunki patentowe, na które natrafił magazyn CarBuzz. Przedstawiają one specjalne generatory dźwięku przypominające nieco klasyczny układ wydechowy. To nic innego jak rozwiązanie pozwalające uczynić samochód elektryczny głośniejszym i bardziej emocjonującym w odbiorze.

Porsche na razie nie zdradza żadnych szczegółów dotyczących tej technologii, lecz zdecydowanie coś jest na rzeczy. Warto wspomnieć, że nad nietypowymi dźwiękami pracuje także konkurencyjne BMW, które we współpracy z Hansem Zimmerem tworzy brzmienia przyszłości mające umilać korzystanie z napędu elektrycznego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)