Nie chcą tylko elektryków. Japończycy twierdzą, że ocalą silniki spalinowe

Nie chcą tylko elektryków. Japończycy twierdzą, że ocalą silniki spalinowe

Silnik e-Skyactiv X pokazywał, że Mazda jest gotowa walczyć o silniki spalinowe
Silnik e-Skyactiv X pokazywał, że Mazda jest gotowa walczyć o silniki spalinowe
Źródło zdjęć: © Fot. Filip Buliński
Aleksander Ruciński
16.11.2021 10:21, aktualizacja: 10.03.2023 15:14

Japońscy producenci uważają, że rozwój elektromobilności nie jest jedynym sposobem na osiągnięcie ekologicznej neutralności. Założyli więc sojusz, który poszuka rozwiązań pozwalających przetrwać silnikom spalinowym.

Team Japan to nowy sojusz w skład którego wchodzi Toyota, Mazda, Subaru, Kawasaki i Yamaha. Pięć japońskich marek zamierza wspólnie poszukać alternatyw dla napędu elektrycznego zarówno w samochodach osobowych, jak i jednośladach.

Inicjatywę zapoczątkowano i przedstawiono 13 listopada 2021 roku podczas konferencji prasowej na torze Okayama. Toyota pokazała tam wyścigową Corollę z napędem wodorowym, która będzie startować w zawodach wytrzymałościowych Super Taikyu Series. Do projektu przyłączyło się również Subaru.

Z kolei Mazda przy wsparciu Toyoty zamierza przedstawić 1,5-litrową jednostkę Skyactiv-D zasilaną biodieslem. Silnik również może znaleźć zastosowanie w motorsporcie. W sojuszu znajdziemy też Yamahę, która będzie uczestniczyć w projektach dotyczących napędu wodorowego dla aut i motocykli. Kawasaki zajmie się podobną tematyką, choć tylko w jednośladach.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać na pierwsze efekty współpracy. Widać, że Japończycy są pewni swego i nie zamierzają rozstawać się z silnikami spalinowymi. Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie, główną rolą sojuszu jest zapewnienie klientom większego wyboru. Ma być to alternatywa dla aut elektrycznych, które przez wiele marek są obecnie postrzegane i promowane jako jedyna, słuszna droga.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)