Lancia również na sportowo. Włosi reaktywują serię HF i odświeżają logo

Lancia również na sportowo. Włosi reaktywują serię HF i odświeżają logo

Lancia reaktywuje swoją sportowa serię HF
Lancia reaktywuje swoją sportowa serię HF
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Lancia
Kamil Niewiński
14.03.2024 14:56, aktualizacja: 14.03.2024 16:28

Za pomocą liter HF oraz loga z pędzącym słoniem Lancia będzie oznaczać najmocniejsze edycje swoich nadchodzących modeli. Po raz pierwszy usportowioną wersję ujrzymy już w nowym Ypsilonie, a mocniejszy silnik zrobi z niego prawdziwego hot hatcha.

Kilkuletni proces wskrzeszania Lancii zaczyna się dopełniać. Po raz pierwszy od 13 lat włoska marka zaprezentowała nową konstrukcję — nową generację znanego dość dobrze modelu Ypsilon.

Samochód stawia na wyjątkową stylistykę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a przy okazji będzie również pierwszym autem elektrycznym w historii Lancii. Jednostka o mocy 156 KM połączona jest z akumulatorem o pojemności 51 kWh, co ma dać zasięg do 403 km. Na wybranych rynkach spotkamy jednak do tego szeroko dostępny silnik benzynowy 1.2 PureTech.

Nowa Lancia Ypsilon zadebiutuje w Belgii i Holandii w połowie 2024 r., zaś w kolejce z uwagi na konieczność odbudowy sieci dealerskiej po wieloletniej zapaści czekają też Francja, Niemcy i Hiszpania. Teraz zaś dowiedzieliśmy się, że w 2025 r. do sprzedaży trafi również Lancia Ypsilon HF. Ale zaraz, czym właściwie jest to HF?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Słoń symbolem prędkości, czyli Lancia wskrzesza serię HF

Już od 1960 r. Włosi z pomocą liter HF oznaczali swoje najmocniejsze auta, a najbardziej zagorzali fani założyli klub "Lancia Hi-Fi". Trzy lata później utworzono zespół HF Lancia Racing Team, który z sukcesami wystawiał w rajdach takie samochody, jak Fulvia HF, Stratos HF czy Lancia HF.

Teraz Lancia wraca do korzeni i subtelnie odświeżyła logo HF, przy okazji przywracając do życia swoją serię sportową. Identyfikacja wizualna stawia na biel, czerń i czerwień. Na pierwszym planie, gdzie litery HF są tłem, znajduje się zaś pędzący słoń.

Według legendy, zwierzę to zostało wybrane jako talizman marki już w latach 50. przez syna Vincenzo Lancii (ówczesnego dyrektora generalnego marki), Gianniego. Miało chodzić o fakt, że słoń, który rozpoczął galop, jest nie do zatrzymania i dokładnie tak miały podczas wyścigów zachowywać się samochody z Italii. Potem z pomocą koloru czerwonego podkreślono również rolę słonia jako symbolu szczęścia.

Wspomniana Lancia Ypsilon HF otrzyma silnik elektryczny o mocy 240 KM, który zapewni sprint od zera do 100 km/h w czasie zaledwie 5.8 sekundy. Na rynek trafi więc zapewne całkiem przyjemny pod kątem osiągów hot hatch, chociaż z tą deklaracją warto jeszcze poczekać — jednostka napędowa to jedyny szczegół, jaki na ten moment znamy.

Tak wygląda odświeżone logo Lancia HF
Tak wygląda odświeżone logo Lancia HF© Materiały prasowe | Lancia

Zarysowanie tła historycznego w kontekście rajdów nie zostało tu umieszczone bez powodu. Podczas prezentacji odświeżonego loga gamy HF dyrektor generalny Lancii Luca Napolitano potwierdził, że marka snuje plany o powrocie do swoich motorsportowych korzeni — rajdów. Na pytanie o to, czy tak się stanie, Napolitano odpowiedział krótkim: "pracujemy nad tym".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)