Ponad 800 nowych punktów ładowania w Warszawie. Rada miasta przyjęła uchwałę

Ponad 800 nowych punktów ładowania w Warszawie. Rada miasta przyjęła uchwałę

Liczba stacji ładowania w Warszawie niebawem zauważalnie wzrośnie.
Liczba stacji ładowania w Warszawie niebawem zauważalnie wzrośnie.
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
18.12.2020 10:53, aktualizacja: 13.03.2023 10:20

Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z planem w mieście ma stanąć ponad 800 nowych punktów.

Niewystarczająca liczba stacji ładowania jest jednym z głównych hamulców rozwoju elektromobilności w Polsce. W dużych miastach sytuacja ulega jednak poprawie. Warszawscy radni przegłosowali właśnie uchwałę zakładającą budowę 408 nowych stacji ładowania, które wspólnie utworzą 816 punktów pozwalających uzupełnić baterie w pojazdach elektrycznych (na każdej stacji po 2 punkty).

Każde z urządzeń będzie dysponować mocą co najmniej 22 kW lub większą. Za realizację planu odpowiadać mają dwaj warszawscy dystrubutorzy energii elektrycznej: PGE Dystrybucja oraz Innogy Stoen Operator. Ich działalność pozwoli znacząco zwiększyć dostępność stacji ładowania w stolicy. Według danych na koniec 2019 roku w Warszawie działały 144 punkty ładowania. Liczba ta w 2020 roku miała zwiększyć się o 41. Kolejne 816 będzie więc niemałą rewolucją.

Urząd miasta w oficjalnym komunikacie poinformował, że lokalizacja poszczególnych stacji była konsultowana z mieszkańcami, co ma przełożyć się na bezproblemową dostępność usługi. "Rzeczpospolita", cytując portal Wysokienapięcie.pl, donosi, że większość, bo aż 228 stacji stanie w dzielnicy Śródmieście, 90 pojawi się na Pradze, 78 na Woli. Najmniej punktów będzie natomiast w dzielnicach Wawer, Wesoła i Rembertów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z ustawy o elektromobilności, do końca 2020 roku gminy liczące od 150 tys. do 300 tys. mieszkańców powinny udostępnić co najmniej 100 punktów ładowania. Miastem, które najszybciej wywiązało się z tego obowiązku, są Katowice. Nadal jest jednak sporo do zrobienia. Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w Polsce we wrześniu 2020 r. funkcjonowały 1282 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, co przekłada się na 2445 urządzeń.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)