Poprawki Senatu do nowelizacji o elektrycznych hulajnogach. Na zmiany możemy poczekać dłużej
Projekt ustawy o hulajnogach i UTO wrócił pod obrady Sejmu, po tym jak Senat jednogłośnie przegłosował łącznie 8 poprawek. Wśród nich znalazły się zmiany, przez które przepisy mogą nie wejść w życie przed początkiem sezonu.
29.03.2021 | aktual.: 13.03.2023 09:56
Tempo procedowanych zmian w związku z urządzeniami transportu osobistego i hulajnogami elektrycznymi w ciągu ostatnich miesięcy zdecydowanie przyspieszyło. Jak podaje portal prawodrogowe.pl, pod koniec zeszłego tygodnia projekt nowelizacji był procedowany w Senacie, który jednogłośnie wprowadził 8 poprawek (choć nie wszystkie związane były z UTO i elektrycznymi hulajnogami). Niektóre z nich pokrywają się z postulatami posłów wyrażanymi podczas dyskusji w Sejmie pod koniec lutego.
Zobacz także
Jedna z najważniejszych poprawek dotyczy prędkości, z jaką można poruszać się urządzeniami transportu osobistego - a w niektórych przypadkach także hulajnogą elektryczną - po chodniku. W pierwotnym projekcie została ona określona jako "zbliżona do prędkości pieszego", natomiast Senat zaproponował, by zmieniono zapis na "dostosowana do warunków ruchu". Zwracał na to uwagę jeszcze podczas obrad w Sejmie Jakub Kulesza z Konfederacji.
W uzasadnieniu Senatu możemy przeczytać, że "kierujący wymienionymi urządzeniami, zachowując szczególną ostrożność, powinni dostosować swoją prędkość do ruchu pieszych, a także ruchu innych pojazdów znajdujących się na chodniku lub drodze dla pieszych, nie zapominając o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianiu ich ruchu".
Zobacz także
Druga poprawka rozszerza prawa użytkowników hulajnóg elektrycznych i rozwiązuje problem poruszania się nimi na wsiach, na co zwracał uwagę reprezentujący Koalicję Polską Stefan Krajewski. Senat proponuje, by w wyjątkowych przypadkach, kierujący hulajnogą elektryczną mogli korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 50 km/h, jeśli wzdłuż tej drogi nie ma chodnika lub wydzielonego pasa lub drogi dla rowerów. Warunkiem jest jednak zajmowania miejsca jak najbliżej krawędzi.
Ponadto Senat proponuje także, by zamiast usuwania hulajnóg elektrycznych i UTO z drogi i pobierania za nie opłat, przestawiać je w miejsca dozwolone, jeśli te są wyraźnie oznakowane jako własność przedsiębiorcy lub traktować je jak rzeczy znalezione.
Ostatnia poprawka, dotycząca przepisów o hulajnogach elektrycznych i urządzeniach transportu osobistego, która została przegłosowana przez Senat, dotyczy wejścia w życie ustawy po ogłoszeniu. W pierwotnym projekcie vacatio legis określono na 30 dni, podczas gdy poprawka mówi już o 60 dniach. Przyjęcie zmiany na pewno pokrzyżowałoby pierwotny plan wprowadzenia nowelizacji przed rozkwitem sezonu. Poprawiony projekt wróci teraz do Sejmu.