Prędkie pobieranie prądu premium – Porsche otworzyło swój pierwszy Charging Lounge
Już wysoka moc ładowarki może uchodzić za luksus – ale dla Porsche to za mało. Firmie zależy na "doświadczeniu ładowania adekwatnym do wizerunku marki". Dlatego uruchomiła pilotażowy hub ładowania aut elektrycznych: stylowy i komfortowy Porsche Charging Lounge. Ceny? Wcale nie premium!
31.07.2023 | aktual.: 31.07.2023 16:28
Kto podróżował autem elektrycznym na dalszych trasach, ten wie, że czasem chcąc się szybko naładować, ląduje się dosłownie w polu. Szybkie ładowarki nie zawsze są zlokalizowane w miejscach z atrakcyjną ofertą gastronomiczną, zdarza się, że nawet nie ma w pobliżu toalety. Słowem: experience ładowania potrafi daleko odbiegać od tego, co może sobie wyobrażać nabywca nowoczesnego samochodu z napędem elektrycznym. A co dopiero taki, który wydał na niego setki tysięcy złotych.
Porsche doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego nie tylko jest członkiem konsorcjum stojącym za siecią Ionity, ale także rozwija własną infrastrukturę ładowania. W okolicach miejscowości Bingen am Rhein (Nadrenia-Palatynat) producent właśnie otworzył pierwszy Porsche Charging Lounge.
Pilotażowy hub ładowania znajduje się dwie minuty drogi od skrzyżowania autostrad A60/A61 i oferuje sześć stacji DC o mocy 300 kW, oraz cztery punkty AC o mocy 22 kW. Urządzenia dostarczyła ceniona w branży firma Alpitronic z południowego Tyrolu, prąd do zasilania pochodzi z certyfikowanych, zielonych źródeł. Już w przyszłym roku maksymalna moc ładowania ma zostać podniesiona do 400 kW.
Ładowarki nie stoją jednak "pod chmurką", jak to bywa nawet w przypadku wielu hubów sieci Ionity, lecz znajdują się pod elegancką wiatą, która łączy się z pawilonem lounge’u. Coś, co dla kierowców aut spalinowych wydaje się oczywiste, czyli przejście od dystrybutora do sklepu bądź toalety bez moknięcia w czasie deszczu, w przypadku "tankowania" prądu niestety nie jest standardem.
Niewielki przeszklony pawilon jest w chłodniejsze dni ogrzewany przy pomocy pompy ciepła, oczywiście klimatyzowany, gdy pogoda tego wymaga, a prąd częściowo dostarczają umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne. System sterowania potrafi automatycznie przyciemnić oświetlenie, jeśli akurat nikt nie korzysta z lounge’u.
Kierowcy w czasie ładowania swojego samochodu mogą korzystać z szeregu udogodnień w pawilonie. Do dyspozycji jest łazienka, automat z przekąskami, ekspres do kawy, cyfrowe i drukowane media, sieć Wi-Fi oraz "smart lustro" przed którym można się pogimnastykować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami. Alkoholu, znanego np. z lotniskowych lounge’ów, z oczywistych względów tu się nie podaje, nawet pasażerom. Dużo czasu na konsumpcję i tak nie ma, bo ładowanie np. Porsche Taycana 10-80 proc. trwa w optymalnych warunkach ok. 23 minut.
Z Porsche Charging Lounge mogą korzystać tylko użytkownicy Porsche Charging Service – rozliczenie ładowania odbywa się bowiem wyłącznie przez aplikację, w której trzeba mieć konto Porsche ID. Koszt kilowatogodziny to 33 eurocenty, czyli zaledwie 1,46 zł – to bardzo atrakcyjna cena, jak na szybkie ładowanie. Dodatkowo samochód, który ma być ładowany, musi być pod to konto podpięty.
Przed stacją znajduje się szlaban, który otwiera się tylko po rozpoznaniu numeru rejestracyjnego (przypisanego do konta) bądź zeskanowaniu kodu QR, który można wygenerować w aplikacji MyPorsche – czyli kierowcy elektryków innych marek mają nieco utrudnione zadanie, jeśli chcą skorzystać z Porsche Charging Lounge.
Porsche planuje otwierać kolejne lounge w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, Polska niestety na razie nie jest na liście. Tym samym firma idzie w ślady Audi, które już od 2021 roku rozwija własne luksusowe huby ładowania z komfortowymi przestrzeniami. Porsche Charging Service daje obecnie dostęp do 436 tys. punktów ładowania w 20 krajach, z tego 25 300 punktów ma moc minimum 150 kW. Ponadto Porsche udostępnia swoim klientom też szybkie ładowarki u dilerów (1000 punktów w 600 lokalizacjach) oraz w hotelach i innych ekskluzywnych lokalizacjach, w których kierowcy Porsche zatrzymują się na dłużej – tzw. Porsche Destination Charging (5000 punktów AC o mocy 11 lub 22 kW w 86 krajach).