Zasięg nie jest problemem. Ford Mustang Mach-E z rekordem wydajności aut elektrycznych

Zasięg nie jest problemem. Ford Mustang Mach-E z rekordem wydajności aut elektrycznych

Napęd elektrycznego mustanga okazał się wyjątkowo wydajny.
Napęd elektrycznego mustanga okazał się wyjątkowo wydajny.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Ford
Aleksander Ruciński
13.07.2021 12:27, aktualizacja: 10.03.2023 15:37

Elektryczny Mustang Mach-E ustanowił światowy rekord Guinnessa w wydajności pojazdów elektrycznych podczas próby o długości 840 mil przeprowadzonej pomiędzy brytyjskim John o' Groats i Land's End. Uczestnicy wyzwania chcieli udowodnić, że auta zasilane prądem sprawdzają się również poza miastem.

W próbie bicia rekordu uczestniczyli Paul Clifton (korespondent BBC), Fergal McGrath (rekordzista świata w teście wydajności napędu benzynowego) i Kevin Brooker (pobił rekord w kategorii diesli). Ci trzej panowie dostali do dyspozycji Forda Mustanga Mach-E w wersji Extended Range z akumulatorem o pojemności 88 kWh, który na testowej trasie popisał się wyjątkową wydajnością.

Ekipa wystartowała 3 lipca 2021 roku z brytyjskiego John o' Groats. Po 27 godzinach i 840 milach (1351 km) udało się szczęśliwie dotrzeć do celu, jakim był przylądek Land's End. Co ciekawe, podczas próby przewidziano tylko dwie przerwy na ładowanie, które potrwały łącznie 45 minut.

Wyjątkowy test zakończył się całkiem optymistycznymi wynikami i rekordem świata w wydajności napędu elektrycznego - Mustang Mach-E pokonał średnio 10,5 km na 1 kWh energii (zużycie 9,5 kWh/100 km). To świetny rezultat, choć trzeba przyznać, że osiągnięto go przy stosunkowo niskiej średniej prędkości (niecałe 50 km/h) i sprzyjających warunkach drogowych.

Ford Mustang Mach-E
Ford Mustang Mach-E© mat. prasowe / Ford
  • Rekord jest dowodem na to, że samochody elektryczne są opłacalne dla wszystkich. Nie tylko do miasta i dojazdy do pracy, ale także do użytku w rzeczywistych warunkach podczas dłuższych tras. - stwierdzili uczestnicy projektu i zdobywcy rekordu.

Warto wspomnieć, że niewystarczający zasięg jest jednym z najczęściej przytaczanych argumentów przeciwników elektromobilności oraz czynnikiem, który może zniechęcać niektórych klientów do wyboru takiego rodzaju napędu. Nie da się jednak ukryć, że to parametr, który z roku na rok ulega sukcesywnej poprawie, czego świetnym przykładem jest chociażby opisywany mustang.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)